10 Mayıs 2019

Youtube Para Kazanma 2019 Güncel Bilgiler

Youtubedan para kazanmak için hazırladığımız bu rehber sayesinde artık herkes rahatça para kazanabilecek. Eğer sizde profesyonel olarak çalışmalar yaparak youtubedan para kazanmak istiyorsanız bu rehber tam size göre.

Youtubedan para kazanmak isteyen kişilerin akıllarında genellikle şu sorunlar bulunmaktadır.

Bunlardan bazıları youtube para kazanma oranları, youtube para kazanmak etkinleştirme, youtube para kazanmak ayarları, youtube para kazanma şartları, youtube para kazanma hesaplama gibi çoğaltabiliriz.

Ayrıca Googleda yükselmek adlı makalemizi inceleyerek bazı fikirler elde edebilir kanalınızı da bu taktikler ile zirveye taşıyabilirsiniz.

Tüm bu ve daha fazla sorunun cevabını makalemizden inceleyebileceksiniz.

Youtube Kanal Açmak

Youtubedan para kazanmak için atmanız gereken ilk adım tabi ki bir kanal oluşturmak. Youtube Kanal oluşturmak hakkında hiç bir fikriniz bulunmuyorsa endişelenmeyin. Adım adım youtube kanalı oluşturmayı burada öğreneceksiniz.

Kanal oluşturma adımlarına geçmeden önce profesyonel youtube kanal taktiklerini buradan inceleyebilirsiniz.

Youtube kanalı nasıl açılır?

Youtube kanalı açabilmeniz için öncelikle bir gmail hesabına ihtiyacınız olacak. Hali hazırda bir hesabınız bulunuyorsa dilerseniz o hesap üzerinden işlemlere başlayabilirsiniz.

Gmail hesabınız bulunmuyorsa buraya tıklayarak bir hesap oluşturabilirsiniz.

Youtube Para Kazanmak

Youtube Para Kazanmak | Gmail Hesabı Oluşturmak

Yukarıda ki linke tıkladığınız zaman resimde görüntülendiği gibi ekran karşınıza çıkacaktır. Sizlere hesap oluşturmak için; ad, soyad kullanıcı adı ve şifre soracaktır. Bilgilerinizi girdikten sonra ileriye tıklayarak hesabınızı oluşturabilirsiniz.

Hesap işlemlerini tamamladıktan sonra Youtube’a giriş yaparak Sağ üst köşede bulunan profilinize tıklayın ve Kanalım menüsüne giriş yapın.

Youtube’u şu hesapla kullanıın…

Kanalım menüsüne giriş yaptıktan sonra yukarıda ki başlıktaki gibi bir alan gözükecektir. Eğer kendi isminiz ile bir kanal oluşturmak istiyorsanız direk kanal oluştur butonuna tıklayabilirsiniz.

Farklı bir isim veya marka ile youtube kanalı oluşturup para kazanmak istiyorsanız. Aşağıda yer alan “Bir işletme adını veya başka bir adı kullan” linkine tıklıyorsunuz.

Youtube Para Kazanmak

Youtube Para Kazanmak | Kanal Oluşturmak

Karşınıza yukarıda ki gibi bir ekran gelecek burada marka hesabı adına, kanalınızın ismini giriyorsunuz. Evet bu kadar basit ismini girdikten sonra oluştur butonuna basarak Yotubedan para kazanmak için ilk adımı tamamlamış oluyorsunuz.

Artık sizinde bir youtube kanalınız kullanılabilir. Peki youtubedan para kazanmak için bundan sonra neler yapmam gerekiyor? Evet asıl önemli nokta burası keşke sadece kanal açarak bitse bu olay değil mi?

Youtube kanalına nasıl video yüklenir?

Youtube Para Kazanmak | Kanal Görünümü

Youtube’dan para kazanmak için yukarıda ki adımları gerçekleştirdikten sonra hesabınız açılacak ve yukarıda ki ekran karşınıza gelecektir. Bu kısım kanalınız ile ilgili yönetim yönlendirmelerinin yer aldığı bölümdür. Kanalınızın admin paneli diyebiliriz.

Yeni bir içerik eklemek için,  “Bu raf, herkese açık yeni yüklemeniz olmadığı için kanalınızda görünmeyecek. İçerik eklemek için video yükleyin.” yönlendirmesini takip etmeniz gerekir.

Videonuz hazır ise PC’de ki konumunu belirleyin ve ardından,

Video yükleyin linkine tıklayın > Yüklenecek dosyayı seçin 

Bu işlemlerin ardından dosyanızın konumunu belirterek yükleme işlemlerini başlatın.

Youtube Para Kazanmak | Video Yükleme

Yükleme işlemi tamamlanırken siz videonuzun başlığını, açıklamasını etiket kelimelerini, belirleyebilirsiniz. daha sonrasında dilerseniz gelişmiş ayarlara göz atabilirsiniz.

Gelişmiş ayarlar kısmından videonuz da yorumlara izin verip vermeyeceğinizi belirleyebilir, videonuzun kategorisini seçebilir, alt yazı ekleyebilir, yaş kısıtlaması getirebilirsiniz.

Video yüklerken yapılması gereken bazı taktikler hakkında bilgiler almak isterseniz burayı tıklayınız.

Gelişmiş ayarlarda para kazanma aktif olmayacaktır. Para kazanmayı nasıl aktif edeceğinizi öğrenmek için Youtube para kazanma aktif etmek bölümünü inceleyebilirsiniz.

Tüm bu ayrıntıları girdikten sonra yayınla butonuna basarak videonuzu yayına verebilirsiniz. Artık youtubedan para kazanmak için belli başlı taktiklere ihtiyacınız olacak. Bu yüzden makaleyi incelemeye devam etmelisiniz.

Youtube Para Kazanmak

Youtube para kazanmak evet, en önemli bölümümüze geldik eskiden olsa kısa olarak üstünden geçilebilirdi fakat şuanda Google yaptığı güncelleme ile Youtube’dan para kazanmak için, belli şartları istiyorlar.

Bunun sebebi ise çoğu kişinin belli bir yere gelmiş videoları alarak açtıkları kanallar üzerinden gelir elde etmekti. Daha adil bir gelir dağılımı yapabilmek için bu ve daha bir çok yöntemi Youtube kullanmaktadır.

Youtubedan para kazanmak için öncelikle bir adsense hesabına ihtiyacınız bulunuyor. Adsense hesabını Google üzerinden başvuru yaparak açabilirsiniz.

 • Para kazanmak istiyorsanız kesinlikle özgün içerikler üretmelisiniz ve hedef kitlenize mutlaka hitap eden içerikler olmalıdır.
 • Özgün içerikler oluştursanız bile kullandığınız müzikler, kesitler vs. telif sebebi olabilir. Bunlara dikkat etmeniz gerekmektedir.
 • Youtubedan para kazanma şartlarına erişene kadar, tamamen hedef kitlenize yönelin, kitlenizin neler istediklerini analiz edin ve analizler doğrultusunda kanalınızı geliştirin.

Youtube’dan para kazanmaya engel olan işlemler;

Bu noktaya da dikkatinizi çekmek isterim çünkü yapılan bazı yanlışlar mevcut mesela, bir yerden ücretiyle bir müzik satın aldınız ve bunu videonuza entegre ederek kullandınız.

Bu bir telif sebebi olabilir. Şöyle düşünebilirsiniz, ben bu müziğin parasını vererek satın aldım ve kullanabilirim. Ama işler maalesef o şekilde ilerlemiyor.

Şöyle düşünebilirsiniz, videonuza yüklediğiniz müziği bir başkası hiç bir ücret ödemeden dinleyebilecek. Buda müziği yapanlar için hoş bir durum olmayacak size telif getirecektir.

Bunun haricinde videoların renklerini değiştirerek, hızlandırarak, gölgeler ekleyerek, Youtube botlarını kandırmaya yönelik işlemler yapmanız gene telif yemenize sebebiyet verecektir.

Aşırı derecede şiddet, çıplaklık içeren içerikler para kazanmak için uygun olmayacak, telifin yanı sıra kanalınızda komple kapatılacaktır.

Youtube izlenimleri artırın!

Youtubedan para kazanmak istiyorsanız kesinlikle araştırmanızın kuvvetli olması gereklidir. Çünkü yapacağınız araştırmalar sonucunda siz hangi içerikleri ürete bileceksiniz? Bu sorunun cevabını net olarak almış olacaksınız.

Aldığınız bu cevap doğrultusunda hareket ederseniz başarıyı yakalamanız sizin için çok kolay olacaktır.

Bu doğrultuda ilerlerseniz Google ile iş ortağı olacak ve artık videolarınızda reklamlar çıkacaktır. Çıkan bu reklamlar ile para kazanmanız mümkün olacaktır.

Youtube Para Kazanma Şartları

Youtube kullanıcılarına her gün daha kaliteli ve aynısı olmayan videolar sunabilmek için belirle önlemler almaktadır. Bunun sebebi ise youtube içerik üreticilerine para kazanma imkanı sunduktan sonra oluşan teliflerin önüne geçebilmek ve haksız kazançları engellemektir.

Bu şekilde düşününce emek verenler için bu şartlar tabi ki iyidir. Unutmayın emek vererek hazırladığınız bir içerikten mutlaka gelir elde edersiniz. Aşağıda Youtube’dan para kazanma şartları yer almaktadır.

 • Yüklemiş olduğunuz videoların toplamda en az 4000 saat izlenime ulaşması gerekmektedir.
 • Kanalınız minimum 1000 aboneye erişmesi gerekmektedir.

Yukarıda ki şartları yerine getirdiğiniz vakit sizde Youtube üzerinden para kazanabilirsiniz.

Aslında olaya şu şekilde bakarsanız bu şartlar sizin için kesinlikle bir engel teşkil etmeyecektir.

Siz zaten videoları yüklemeye başladığınız andan itibaren belli bir noktaya gelene kadar hiç yok denecek kadar para kazanacaksınız.

Bu olay eskiden de böyle idi siz yukarıda ki şartları sağlayabildiğiniz zaman ancak yavaş yavaş para kazanabiliyor ve bir kitleye erişe biliyordunuz.

Bu yüzden bu şartları gözünüzde korkutmadan yolunuza devam etmeniz gerekmektidir.

Youtube Para Kazanma Aktif Etmek

Youtube’dan para kazanmak istiyorsanız kanalınızın belli standartlara erişmesi ve bu standartlar ile birlikte para kazanmayı aktif etmeniz gerekmektedir. 4000 saat izlenim ve 1000 aboneye ulaştıktan sonra kanalınızın ayarlar bölümünden para kazanmayı aktif edebilirsiniz.

Açıkçası 1000 aboneye ve 4000 saat izlenime erişmeden önce bu tür bilgilere kafanızı yormamanızı öneriyoruz. Odaklanmanız gereken tek şey kullanıcıların sizden beklentisi nedir? Bu noktayı yakalarsanız zaten gerisi basittir.

Para kazanmanızın aktif olabilmesi için size ait bir adsense hesabı olmak zorunda. Hesabınız bulunuyorsa Youtube kanalınız ile bağlantısını kurmalısınız. Eğer bulunmuyorsa yeni bir başvuru yaparak sonucunu beklemeniz gerekmektedir.

Adsense hesabı sadece web sitelerine veriliyor diye söylentilerde yer alıyor fakat böyle birşey bulunmuyor. Kanalınızın olması adsense başvurusu yapmak için yeterli bir nedendir.

Adsense hesabı nasıl alabilirim?

Youtube’un belirlediği kriterlere(4000 Saat ve 1000 abone) eriştikten sonra kanalınıza giriş yapın ve ayarlara girin. Ayarlar bölümünden para kazanma butonuna tıklayarak Adsense ilişkilendirme bölümünü inceleyin.

Karşınıza çıkan bölümden başvuru işlemini gerekli bilgileri doldurarak yapabilirsiniz.

Bu kısıma başvuru yaparken eğer paranızı çekebilmek istiyorsanız mutlaka doğru bilgileri girmeniz gerekmektedir. Çünkü Youtube sizin gerçek kimliğinizi teşhis etmek için öncelikle adresinizi pin gönderiyor ve bu pin ile hesabınızı doğrulamanızı belirtiyor.

Gelen pin ile doğruladığınız hesaba banka bilgilerinizi girmeniz isteniyor ve ilk başta bi miktar para gönderiliyor. Eğer siz bu paranın elinize ulaştığını onaylarsanız 2. kez paranın tamamını çekebiliyorsunuz.

Buda Google’ın almış olduğu bir önlem diyebiliriz.

Bu anlattıklarımı dikkate alarak tüm bilgilerinizi eksiksiz olarak girin. Örneğin adresiniz, banka bilgileriniz, iletişim numaranız vs.

Hangi türde video yüklemeliyim?

Youtube’a hangi tür video yüklemeliyim ki Youtube’dan para kazanayım?
Bu sorunun cevabını kimseden alamazsınız. Neden mi? Hani birşeyler biliyorlarda paylaşmak mı istemiyorlar? Hayır böyle bir şey değil tamaman konunun sizinle alakalı olmasından kaynaklandığı için oluşturacağınız içeriğin türlerini en iyi siz belirlersiniz.

Şu şekilde tanımlayabiliriz; Siz bir manavsınız en iyi bilgi sizde sebze ve meyvelerden olur değil mi? Siz en iyi elmanın hangi il veya bölgelerden alınacağını, en iyi elmanın nasıl yetiştirileceği hakkında içerikler üretirseniz, kaliteli içerikler üretmiş olursunuz. Çünkü işin içerisinde siz varsınız ve bu bilgileri en iyi siz açıklayabilirsiniz.

Bunun yanı sıra manav olupta elma hakkında bilgiler vermeniz, insanlara güven verecektir. “Sonuçta adam manav, en iyisini o bilir.” Bu izlenimi yaratabilir ve kazanç elde edebilirsiniz.

Fakat siz manav olupta hiç anlamadığınız bir konu olan araba motoru ile ilgili bilgiler verirseniz, zaten bu işi profesyonelce yapan kişiler olacağından dolayı; daha az izlenme oranları görüntüleyeceksiniz.
Seçmeniz gereken Tür kendi alanınız veya ilgilendiğiniz hobi , ilgi alanlarınız vs. olmalı ve bunun yanı sırada yeterli bilgiye sahip olduğunuzdan emin olmanız gerekmektedir.

Kendinizi izleyici yerine koyarak hangi türde videolar yüklemeniz gerektiğini analiz edebilirsiniz.

Örneğin bir içerik hazırladınız fakat rakiplerinizi sizden daha faydalı bir içerik ve profesyonellik ile hazırlamış. Siz olsanız hangi içeriği izler bilgiler edinirsiniz? Kendi tarafınızı tutmazsanız ve internet bağlantınızda sorun yoksa eğer eminim ki rakip içeriği izler ve bilgiler edinirsiniz.

Bu şekilde düşünerek kendi içeriklerinizi profesyonel olarak oluşturabilirsiniz. Genede içerik olarak en çok para kazandıran kanal türünü soruyorsanız yanıtlayayım ; Çocuk kanalları

Evet en çok, hazırlanan çizgi filmler, çocuklara yönelik içerikler kazanç sağlamaktadır. Hemen aklınızda çizgi film yapabilir miyim? Diye soru oluşmuş olsa gerek.

Bu işide tabi ki profesyonel olarak ekip birliği ile yapacaksanız olabilir. Ama o kadar zengin içerik varken sizin hazırladığınız bir ametör video aralarında kayıp olacaktır. Bu yüzden siz gene mesleğinize yönelin derim.

Youtube hedef kitleye ulaşmak

Youtube üzerinden hedef kitleye ulaşmak istiyorsanız aşağıdaki adımları izlemeniz sizi büyük ölçüde yol kat etmenizi sağlayacaktır. Aşağıda yer alan maddelerin tümünü yapma zorunluluğu bulunmamaktadır. Sadece bilgilendirme amacı ile sizlere sunulmuş özgün içeriklerdir.

 • Ne olursa olsun, kendi ilgi alanınız ve bilgileriniz dışarısına çıkmayın.
 • Hedeflemiş olduğunuz kişilerin bir kısmına ulaşın ve telefon ile mail adreslerine ulaşın bu bilgiler ile sosyal medya üzerinden hedef kitle belirleyip reklamlar çıkın.
 • İçeriklerinizi takip eden kişiler ile mutlaka iletişim kurun ve onların fikirlerini alın.Bu doğrultuda kanalınızı geliştirin.
 • Sosyal medyayı aktif olarak kullanın.
 • Çekilişler ile kullanıcıları sosyal medyada toplayın ve kanalınıza abone olmalarını sağlayın.
 • İçeriklerinizde ilk 30 saniye’de kullanıcıları yakalamayı hedefleyin ve bunu başarın.
 • İçeriklerinizin kapak fotoğraflarını özenle hazırlayın. Mutlaka dikkat çekici kapaklar kullanın.
 • İçeriklerinizin başlıkları mutlaka ilgi çekici ve merak uyandıracak şekilde olsun mesela “Bu balık türü, küçük boyu ile herkesi öldürüyor!”
 • Bir diğer kısım ise içerik yani videolarınızın açıklama kısmıdır. Açıklama kısımlarını en iyi şekilde anlatarak, bölümü boğmadan anahtar kelimeler kullanmaya özen gösterin
 • Açıklamanızda geçireceğiniz anahtar kelimeleri “Youtubedan para kazanmak, video para kazanma, para kazanmanın yolları” olarak değilde Youtubedan para kazanmak artık bu video ile çok kolay …. olarak kullanmaya özen gösterin.
 • Hedef kitlenizi yakalamak için mutlaka, ektilişimlere önem verin. Yani yorumlar beğeni sayıları vs.

Bunların haricinde sizlere masraf yaratmamak için orta halli bir youtuber veya henüz daha yeni yeni gelişmekte olan bir arkadaş bulup onun ile içerik hazırlayabilir bunu sunabilirsiniz. Bu hem sizin için faydalı olacak hemde yeni gelişen arkadaşında güvenini artırmış olacaktır.

Kabul etmezler diye düşünmeyin, çünkü emin olun onlarda tıpkı sizin gibi gelişmek istedikleri için böyle tekliflere açık olacaklar. Tabi eğer ünlü bir Youtuber ile içerik hazırlama imkanınız bulunuyorsa bunu zaten yapmış olmanız gerekirdir.

Etiket ve açıklamalarınız için kesinlikle anahtar kelime analizi yapın. Normal web sitesine anahtar kelime girişi yapar gibi, videolarınızada o derecede özenle yapmanız gerekmektedir.

Anahtar kelime analizini nasıl yapacağım?

Bu konu buraya sığmayacağı için ayrı bir makale hazırlamıştık. Oradan incelemesini yapabilirsiniz. Yüzeysel olarak bahsetmek gerekirse Google üzerinde makaleleri inceleyerek rakiplerinizin en çok kullandığı kelimeleri çıkartmanız gerekecektir.

Okuduğunuz yorumlar ile anahtar kelimeleri seçebilmelisiniz. Bunların haricinde sözlük sitelerini inceleyerek detaylı bir liste çıkartıp Google Adwords kelime planlayıcı aracıığı ile bu anahtar kelimelerin aylık artılma oranlarını çıkartmanız gerekmekte ve bu oranlara göre listeden eleme yaparak yola devam etmeniz gerekir.

Kısaca bu şekilde bahsedebiliriz eğer Google üzerinde üst sıralara çıkmak istiyorsanız, Googleda üst sıralara çıkmak adlı makalemizden detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Topluluklara mutlaka yakın olun!

İçeriğiniz ile ilgili grupların toplulukların araştırmasını kesinlikle yapın. Örneğin bir facebook grubu sizin konunuz ile ilgili ve 10 000 üyesi bulunuyor. Sizin burada paylaşacağınız içerik inanılmaz derecede kanalınızın seyrini değiştirecektir. Bunun haricinde forumlar, sözlükler gibi yerler kullanmanız gereken yerlerdir.

Bunlar haricinde bloglarıda kullanabilirsiniz. Hit seviyesi iyi olan bloglardan tanıtımlar veya reklam alanları satın alarak video içeriklerinizi bu şekilde tanıtabilirsiniz.

Rakiplerinize yapacağınız yorumlar bile size pozitif olarak geri dönecektir. En kritik nokta ise video içerik hazırlarken mutlaka içeriğinizin özgün, güncel ve sıkmaması gerekmektedir.

Yani şöyle kısaca toparlarsak; İlk önce anlamamız gereken içeriğinizin kalitesidir. Mutlaka içeriğiniz kaliteli olmalı! İçeriklerinizi profesyonel hazırladıktan sonra, yukarıda ki tanıtım taktikleri ile belirli seviyelere erişebileceğinizin garantisini sizlere sunuyorum.

Belirli bir yere ulaştıktan sonra emin olun ki sadece profesyonel içerik hazırlayarak, kanalınız günden güne güçlenecek ve yukarıdaki saydıklarımızın bir çoğu kendi kendine oluşacaktır.

Youtube ne kadar para kazanılır

Youtube’dan ne kadar para kazanılır? En çok merak ettiğiniz ama en son merak edeceğiniz, en önce istediğiniz fakat en sona gerçekleşen, para kazanmak için bir çok hatanın yapıldığı bölüme geldik. Girişimiz biraz sert oldu ama bunu bu şekilde anlatarak belirginlik sağlamak istedim.

Youtubedan Para Kazanmak | Youtube Kaç Para Kazandırır?

Video çekerek içerik üretmek ve bu içeriğinizden gelir elde etmek istiyorsanız, Youtube tabi ki seçebileceğiniz en kaliteli platform olacaktır. Bu derece popülerlik bir çok soruyuda yanında getirmektedir. Genel olarak kaç izlemeye kaç para kazanırım diye sorular çok dolaşıyor.

Bu soruya fırsat bilen yazılımcılar hit alabilmek için 1000 izlenme başına 1 tl kazanırsınız gibi komik bir hesaplama yapılmaktadır.

Hemen bu lafı çürütelim.
Örneğin; Siz Kalem reklamı aldınız videonuzda gösteriliyor. 2. olarakta araba reklamı aldınız oda videonuzda gösteriliyor.
Her iki konuya bakınca birbirinden alakasız ve ilgi alanları farklı kişileri kapsayan konulardır. Duruma bu şekilde bakan Youtube araba reklamının izlenimine 2 TL verirken, kalem reklamının izlenimine 1,5 TL verebilir. Bunun haricinde kanalınızın ne kadar kaliteli ve popüler olduğuna bakarakta gelirlerinizi artırabilir veya düşürebilir.
Sakın şunu yapmayın, gidipte parası iyi olan konuları araştırmaya kalkmayın.
Baştada dediğim gibi eğer bilmiyorsanız konuyu o işe hiç girmeyip kendi alanınızda ilerlemelisiniz.
Şu şekilde yapın, kendi alanınızı ve hobilerinizi bi kenara not alarak Youtubedan para kazanmak için hangisi daha gelirli ise onun tercihini yapabilirsiniz.
Bunun haricinde video içeriği Youtube’da ne kadar az bulunuyorsa, size o kadar fazla para kazandıracaktır. Bu yüzden youtube için konu seçimi yaparken bu noktayada dikkat etmenizi size tavsiye ediyorum.
Örneğin en çok çocuk kanalları youtube üzerinde yer almaktadır ve en çok izlenen kategori çocuktur. Fakat gelirleride çok düşük olduğundan ün yapmadıysanız pek bir gelir elde edemezsiniz.

Bu etkenin yanı sıra Youtubedan para kazanmak için bir çok etken yer almaktadır. Aşağıda açıklayarak devam edelim.

Hitap ettiğiniz kişilerin konumu : Türkçe veya yabancı bir dil ile yapılan içerikler arasında fark olacaktır. Çünkü Tıklama başına maliyete göre Youtube ülke bazında değerlendirmeler yapmaktadır. Bu durumda sizin içeriğinizin diline bağlı olarak gelir değişkenliği yaratmaktadır.

Tavsiye olarak yabancı diliniz bulunuyorsa, yabancı dile içerikler üretmeye gayret gösterin.

Kişiler: Kullanıcıların; cinsiyetleri, yaşları, ilgi alanları gibi özellikleri kazancınızı etkilemektedir.

Video İzlenme Süresi: Yaptığınız içeriğin izlenme süresi ne kadar fazla olursa bu sizi aramalarda üst sıralara çıkartacaktır. Üst sıralarda olmak içeriğinizin kullanıcılar tarafından tıklanılabilirlik potansiyelini artırmaktadır. Bu kullanıcı gruplarıda size gelir sağlayacaktır.

Reklamların izlenme süreleri: Youtubeda reklamı geç butonuna tıklamayan bir kullanıcıdan 2 TL kazanıyorsanız, reklamı geç diyen kullanıcıdan 1,5 TL kazanırsınız. Rakamlar temsilidir fakat arasında fark olduğunu anlayabilmeniz açısından belirtmek istedim.

Youtube Reklam Tipleri: Reklamlar gösterim başına mı, yoksa tık başına mı gelir sağlayacak? Bu tür Youtube reklam tipleri kanalınızın gelirinde değişkenliğe sebep olacaktır.

Tıklama Oranları(TO): Kullanıcılarınız ne kadar çok reklamlara tıklama yaparsa Youtube tıklama başına alacağınız rakamları orana göre yükseltecektir. Buda tık başına gelirin sabit olmadığını size kanıtlamaktadır.

Aboneleriniz: Ne kadar fazla aboneniz olursa hazırladığınız içerikleri yayınlar yayınlamaz, o kadar fazla kişi içeriğinize erişim sağlayabilecektir. Bu erişimde sizlere gelir olarak yansıyacaktır. Bu yüzden aboneleriniz sizin için çok değerlidir.

Kullanıcıları elinde tutma: Aslında her şey bir kenara Youtube’dan para kazanmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken en önemli nokta burası. Siz kullanıcıları ne kadar elinizde tutarsanız, gelirinizde o kadar fazla artacaktır.
Yani hazırladığınız içeriklerle, içeriğinizde gösterdiğiniz samimiyet ile kullanıcıları bağlamanız gerekli zaten diğer kısımlar zamanla olacaktır. Siz pes etmeyin yeterli.

En çok kazanan Youtuberlar

Aslında bir çok Youtuber mevcut burada sizlere ilham vermesi açısından, bir kaç tanesinden bahsedeceğim. Bu kişileri örnek alarak izlemiş oldukları yollardan gidebilir, sizde kendinizi geliştirebilirsiniz.

Burada daha sonrasından problem teşkil etmemesi için Türk Youtuberlardan bahsetmeyeceğim. Bir kaç tanesinden bahsedip sunduğu içerikler hakkında bilgi vermem sanırım sizin için yeterli olacaktır.

 1. Rayn Toysreview ( Yıllık 25 Milyon $)

Yukarıda ki çocuğa iyi bakın çünkü bu çocuk, Dünya çapında ki Tüm Youtuberlar’dan daha fazla kazanıyor. Henüz 8 yaşında olan Rayn, şuanda 19 milyon aboneye sahip ve ortalama kazancı 25 milyon dolar.

İçeriği ise tabi ki çocuk olduğu için çocuklara yönelik. Ailesiyle yaptığı yarışmaları, çocuklar için çektiği videoları kanalına yükleyerek, 19 milyon kişiyi abonesi yapmayı başarmış bulunmakta.

Çocukları sayesinde bir çok oyuncak şirketi ile anlaşma yapan anne ve babası şimdiden iyi bir gelecek hazırlamış bile. Ana teması oyuncaklar ile çocukları eğlendirmek olan bu arkadaşımızın ailesi, şuanda dev bir bir oyuncak markası yapmayı planlıyorlar.

2. Jake Paul ( Yıllık 22 Milyon $)

Yaşadığı sürekli olumsuz hayatı ile bir türlü düzelemeyen Logan Paul, bir çıkıl yolu arar. Kardeşi olan Jake paul ise Yotube üzerinde gün geçtikçe abone sayısını artırır ve profesyonelleşir.

18 milyon aboneye sahip olan Paul, Vlog ve rap videoları ile Youtube içeriğini oluşturmaktadır. Daha öncesinden vine uygulaması ile popüler bir hal alan, Paul akıllılık ederek kazanç saylayacağı Youtube’a takipçilerini taşımayı başarmış.

Yani buradan çıkartacağımız sonuç, bir yerlere gelebilmek için kaliteli işler yapmalıyız. Paulda vine’dan hiç bir gelir beklentisi olmadan sadece takipçilerine istedikleri içerikleri prof. olarak sunabilmek için elinden geleni yaptı.

Daha sonra büyüyen bu kitle ile karşısına Youtube gibi bir kazanç kapısı fırsatı doğdu. Aklınıda kullanarak hali hazırda olan kitlesini Youtube’a taşıyarak dünyanın en çok kazanan Youtuberlarından bir tanesi olmayı başardı.

3.DUDE PERFECT (Yıllık 20 Milyon $)

Konuları Amerikalıların ilgi duymuş olduğu sporları video haline getirerek içerikler hazırlayan bu grup yılda kazanç olarak 20 milyon $ gelir elde etmektedir. 41 milyon aboneye sahip olan bu arkadaşlar gerçekten işlerin profesyonelce yapıyor. Ekipte bulunan kişilerin isimleri: Coby Cotton, Tyler Toney, Garrett Hilbert,  Cory Cotton,  Cody Jones

Ekip sporları öğretirken sıkmıyor ve öğretirken eğlendiriyorda. Görüntülenme sayıları 1 videoda 180 milyonları gören bu grup başarı ile yollarına ilerlemektedir.

4. DANTDM (DANIEL MIDDLETON) (Yıllık 19 Milyon $)

Youtuberlardan bahsederken oyun içerikleri ile kazanç sağlayanlardan bahsetmemek tabi ki olmaz. Bir çok oyunda başarılı olan Daniel kazancını bu yeteneğine borçlu. Oyun onarken çektiği videolar milyonlarca kişi tarafından izlenmektedir.

Sizde Daniel gibi bir yeteneğe sahipseniz seçiminiz bu yönde olabilir ve profesyonel olarak içerikler hazırlayabilirsiniz.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz Youtuberlar’a dikkat ettiyseniz 1 tanesi diğerinin aynı işi yapmıyor. Üstte en çok kazanan Youtuberlar’dan bahsettik ve bu kişilerin konuları farklı olduğundan ötürü bu listede yer alıyor.

Yani siz hiç yapılmayan bir konsept belirlerseniz. Youtube üzerinde başarıyı yakalayabileceğinizi düşünüyorum.

Yani dahi bugün babannemin ödünü kopartma çelınç çekiyoruz diye yola girerseniz muhtemelen yarı yolda kalacaksınız 🙂

Makalemizde bahsi geçen tüm adımları tek tek inceleyerek okuduysanız, yapmanız gereken işlemleri öğrendiğinizi umuyoruz. Bu makale ile sizlere Youtubedan para kazanmayı açıklamaya çalıştık. Onun haricinde bu işe girmeniz için motivasyon olarak en çok kazanan Youtuberların listesini çıkarttık.

Eğer gerçekten karar verdim profesyonel içerikler üretebilirim diyorsanız, Profesyonel Youtube kanalı nasıl açılır? Adlı makalemizi inceleyerek bu yolda ilerleyebilirsiniz.

Maalesef bu listede hiç Türk arkadaşımız yer almıyor. Umarız ki ülkemizden yaptığı iş ile başarıya ulaşan arkadaşlarımız olur ve en çok kazananlar listesine girer. Bu ülkemiz içinde iyi bir iş olacaktır.

ve umarız bu kişi siz olursunuz.

Yorum Yap!