26 Nisan 2019

Youtube Kanal Oluşturma | %100 Kazanç Garantili Taktikler

Youtube Kanal Oluştur ! Dijital medya üzerinden kazanç elde etme yollarından bir taneside, Youtube kanal oluşturma yöntemi ile belli taktikler uygulayarak gelirler elde etmektir.
Youtube hesap açma herkesin yapabileceği basit bir olaydır fakat doğru Youtube kanal kurma nasıl olmalı? Youtube kanal oluşturma ile ilgili aklınıza takılan soruları makalemizden inceleyebilirsiniz.
Youtube hesap açmak istiyorsanız herhangi teknik bilgiye sahip olmanıza gerek yok, Youtube kanal oluşturma için sadece anlatacaklarımı uygulayarak profesyonel Youtube kanalı kurabilirsiniz.

Youtube kanal kurma işlemine geçmeden önce, kullanıcılara ne gibi bir faydan olabilir? Bunun yanı sıra kullanıcılara ne sunacaksın bunun analizini yapmak gerekli.

Aşağıdaki listede son madde bizim için çok değerli, en önemli maddelerden birisi değil mi? Evet öylede olmalı, sonuçta bir emek vererek belli işler yapıyoruz ve karşılığını doğal olarak almak istiyoruz.

Youtube ve bir çok dijital medya üzerinden para kazanmak mümkündür. Bunlardan bir başkası da blog yazarak para kazanmak. Hazırladığımız yazıyı mutlaka incelemeli ve dijital kazanç seçiminizi daha sonra yapmalısınız.

Youtube rakip analizi | Youtube kanal oluşturma

Youtube kanal oluşturma işlemlerinin ilk maddesi olan rakip analizi olmazsa olmaz! Rakipler konusunda ne kadar güçlü olursa olsun, yapacağınız bir kaç hamle ile sizde o seviyelere gelebilirsiniz.
Peki nasıl? Konusunu seçtiğiniz kanalın, rakiplerini araştırmalı ve eksikliklerini bir yere not etmelisiniz.

Bu eksiklikleri kolay yakalamak için Chrome’da VidIQ eklentisini indirebilirsiniz. İndirdiğiniz eklenti ile ne yapabileceksiniz?

 • Rakip olarak çıkarttığınız kişinin kanalına ait olan etiketleri eklenti yardımıyla görüntüleyebilirsiniz.
 • Rakibinizin kanalına yüklemiş olduğu tüm videoların etiketlerini bu eklenti aracılığı ile görüntüleyebilirsiniz.
 • Rakibin, videoya eklediği açıklamaları ve kanala eklediği açıklamayı görüntüleyebilirsiniz.
 • Rakip videoların izlenme oranlarını inceleyebilir, kıyaslamalar yaparak hangi içeriğe yönelmelisiniz inceleyebilirsiniz.
 • Rakibinizin hangi kullanıcı gruplarına yöneldiğini inceleyebilir, o gruplara özgü çalışmalar yapabilirsiniz.
 • Hangi anahtar kelimelerde rakibiniz ilk sıralarda yer alıyor, ölçebilirsiniz.
 • Rakibinizin aktif abonelik yüzsini inceleyebilirsiniz.
 • Hangi tarihte kanalını açtığını, eklenti ile görüntüleyebilirsiniz.
 • Eklenti ile hangi sıklıkta Youtube’a video yüklediğini görüntüleyebilirsiniz.
 • Hangi kategoriler içerisine video yüklediğini eklenti aracılığı ile görüntüleyebilirsiniz.

Tüm bu analizler ile elinizde bayağı bir veri oluşacaktır. Şimdi yapmanız gereken ;

 • Bu analiz sonuçlarını toplayarak sizlere olumlu gelen özellikleri, bir yere not etmek. Rakibinizin elinde olan özellikleri bu şekilde açığa çıkartmış olacaksınız.
 • Mutlaka yapmanızı önerdiğim diğer olay ise rakibinizin yüklediği videolarda ki olumsuz eleştirileri yakalayıp, olumlu olarak kendi kullanıcılarınıza yansıtmanız, sizi başarıya götürecektir.

Youtube kanal açma işleminden sonra; VidIQ özelliklerini kullanarak rakibinizin olumlu yönlerini, yorumları inceleyerek de olumsuz yönlerini çıkartıp olumlu olarak kullanıcıya yansıtmaya çalışıyoruz.

Bunların yanı sıra Google’da yükselmek için hazırladığım makaleyide incelerseniz birbiri ile uyumlu olduğundan dolayı ek bilgiler edinmiş olacaksınız.

Youtube içerik analizi | Youtube hesap oluşturma

Bir konu belirlemediyseniz eğer, kendi ilgi alanınız dışına çıkmanızı önermiyorum. İlla farklı bir konuya ilgi duyuyorum diyorsanız, youtube kanal açma öncesi mutlaka ilgi alanınıza giren konuyu inceleyip, üzerinde güncelerce çalışmalar yapmanızı öneririm.

Neden mi? Çünkü bu işle ilgili daha önceden profesyonel olarak içerik sunanlar mevcut olacaktır. Aranızda ki bu açığı kapatmak için iyi bir araştırma yapmanız şart olacak. Yada kendi alanın üzerinde youtube kanalı oluşturma işlemlerini başlatacaksın.

İçerik analizi yaparken rakip kanalda bulunan videoların kategorilerini inceleyin. İncelediğiniz kategorilere ilgi duyan kitlenin yüzdelerine göre bir değerlendirme yapın. Bu değerlendirme sonucu en fazla kangi kitle, hangi içeriğe ilgi duymuş bunu analiz ederek, analiz sonuçlarına göre içerik üretimi yapın.

Rakiplerinizin sunduğu kanalı inceleyin ve kullanıcıların pozitif olarak ilgi gösterdikleri içerikleri analiz edin.

Rakibin sunduğu içeriklerin başlıklarını inceleyin ve hangi başlıklarda daha fazla başarılı olduğunun analizini çıkartın.

Rakibin sunduğu içeriklerin öne çıkan görsellerini inceleyin. En çok izlenen içeriklerin öne çıkan görsellerini analiz edin. Olumlu yönlerini çıkartın. Örneğin kullanığı renkler, yaptığı tasarım.

Rakibinizin Youtube içeriklerinde kullandığı özellikleri inceleyin örneğin videolara filigran ekleme, alt yazı ekleme, video bitiş butonları, video bitiş sonrası önerilen videolar.

Bu gibi ayrıntıları inceleyerek yorumları bakın. Yorumlarda oluşan olumlu veya olumsuz olan tepkilere göre kendinize bir yol çizmelisiniz.

Youtube profil fotoğrafı | Youtube hesap açmak

Youtube kanal oluşturma işlemlerinden, önemli bir kısım olaran youtube profil fotoğrafı sizde ki ilk algıyı oluşturan kriterlerden bir tanesidir.
Bir Kişi iseniz profil fotografınız nasıl olmalı;

Kişi Profil Fotoğrafı

Kişi olarak profil fotoğrafı seçimi | Youtube Kanal Oluşturma

Yukarıda fotoğraflar arasındaki en belirgin fark kişinin rahatlığıdır. Rahatlık sizi kendinizden emin ve profesyonel gösterecektir. Diğer fotoğrafta ise bir gerilme, İyi çıkacak mıyım? kaygısını hissetmiş olmanız gerekiyor.

İçeriklerinizde başarıyı yakalamak için bu tip ayrıntıları kesinlikle gözardı etmemelisiniz. Genel olarak profesyonel olarak içerik üreten kanallar incelendiği zaman, profil resimlerinin profesyonel olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

Renk Uyumu

Renk uyumu | Youtube Kanal Oluşturma

Farklılık yaratmaya çalışın, klasiklerden uzak durun ve sade renk uyumunu yakalayın. Yukarıdaki gibi bir renk uyumu fotoğrafınızın kalitesini artırabilir. Bunun yanı sıra farklılıkta yaratabilir. Renkli fotoğrafların daha fazla ilgi görmesi sebebi ile kesinlikle siyah beyaz filtre uygulanmış fotoğraflar kullanmanızı önermiyoruz.

Sadece siyah beyaz değil diğer tüm filtrelerin kullanılması olumlu sonuçlar çıkartmayacaktır. Bu filtreler yerine görüntüyü orjinal olarak yakalamanız gerekmektedir.

Hobilerinizi Yansıtan Fotoğraflar

Hobilerinizi yansıtan Fotoğraflar | Youtube Kanal Kurma

Hobilerinizi yansıtan fotoğraflar ekleme ilgi uyandırabilir.
Bunlar haricinde;

 • Profil fotoğrafında; çekmiş olduğunuz yanlış açı,
 • Kamerayı üstten çekme hatası,
 • Doğru taraftan çekim yapılmaması,
 • Belli hatların belirgin olması için, çaba sarf etmek,
 • Gözlerinizi çok açmanız,
 • Fotoğrafta bakışların sert olması,
 • Dudaklarınızı seksi görünebilmek için öpücük şeklinde büzüştürmek,
 • Fotoğrafta dik bir duruş sergilememek,
 • Doğal gülücük atmamak

Yukarıda ki maddeler, profil fotoğrafı için olumsuz bakış açısı yaratacak etkenlerdir. Bu maddeleri doğru olarak kullanmanız durumunda ortaya harika youtube profil fotoğrafları çıkacaktır. Buda size youtube hesap açma yolunda büyük bir + olacaktır.

Youtube kapak fotoğrafı

Youtube kanal açma için kapak fotoğrafı nasıl olmalı? Diğer önemli noktamız ise kapak fotoğrafıdır. Kapak fotoğrafında; Üretmiş olduğunuz içerikleri en iyi tanımlayan, bir görsel olmalıdır.
Kullanmış olduğunuz görselin tamamen size ait olması ve aldatıcı içerik sunmamanız gerekmektedir. Hali hazırda kullanılan bir kapak fotoğrafı tercih etmememiz ve tamamen size özgü birşeyler ortaya çıkartmanız gerekmektedir.
Yasal çerveçe içerisinde seçim yapmanız ileride porblemler yaşamanızın önünü kesecektir. Bu hususada dikkat etmeniz gerekmektedir.
Fotoğrafın kapak kısmına tam olarak uyumlu olduğuna emin olun. Youtube kanal kapak resmi standart boyutları içerisinde hareket ederek, resminizi tamamlayın.
Youtube 2019 youtube kanal kapak boyutları :

Kapak Boyutları Youtube

Youtube Kapak Boyutları | Youtube Kanal Kurma

 • Maksimum Masaüstü Cihazları İçin: 2560 x 423
 • Tabletler için : 1855 x 423
 • Minimum Masaüstü Cihazları ve Mobil Görünüm için: 1546 x 423

Bu boyutlara ve resime baktığımız zaman, tüm cihazlarda gösterilecek alan 1546 x 423’tür. Çalışmanızın boyutu toplamda 2560 x 423 olması gerekli fakat anlatmak istediğiniz tüm bilgiler 1546 x 423 sınırını aşmamalıdır.
Yukarıdaki resim kullanmanız gereken çalışma alanıdır. Koyu olarak işaretlenmiş alan ise ideal çalışma alanıdır.
Çalışmayı yaparken yazı ile resmi boğmamalı ve kapakta yaptığınız çalışmaları resimle anlatmanız gerekmektedir. Belki resim ile kullanıcılarınıza bir mesaj verebilirsiniz.

Youtube kanal düzeni

Youtube Kanal Düzeni

Youtube Kanal Düzeni | Youtube Kanal Kurma

Kanalınızı tanıtan bir video mutlaka olmalıdır. Tanıtım derken aklınıza, “1980 yılından günümüze geldik, şunları yaptık, bunları kaçırdık.” gibi kelimeler gelemesin.
Youtube kanal tanıtım nasıl olmalıdır?
Kullanıcılarınızın en çok beğeneceği içeriği burada yayınlayarak tanıtım içeriğinizi bu şekilde yapabilirsiniz. En iyi içeriğinizi izleyen kullanıcılar, muhtemelen size abone olacak ve kitlenizi yavaş yavaş oluşturacaksınız.
Kanalınızı mutlaka optimize edin
En çok izlenen içeriklerinizi mutlaka göz önünde tutmalısınız neden mi? Çünkü kanalınıza sizi hiç tanımadan giren kişilere vereceğiniz ilk izlenim bu videolardan olacaktır.

İçeriklerinizde çarpıcı başlıklar kullanın “Örn : Elindeki ürünü evden satıyor günde 500 tl kazanıyor” bu tarz akılda soru bırakcak başlıklar insanların ilgisini çekmektedir. Başlığı incelersek;

 • Elindeki ürün diye bahsettiğimiz nesne akıllarda soru işareti bırakıyor.
 • Evden satıyor diye başlığı sürdürmemizin sebebi; kolaylığını ve evden yapılacak bir iş olduğunu vurgulamaktı.
 • Günde 500 TL diyerek maddiyatı öne çıkarıyor, insanlarda daha fazla merak uyandırıyoruz. Bu kişi günde ne yapıyorda 500 tl kazanıyor. Bu aylık 15 000 TL yapar. Diye aklımızda güzel rakamlar oluşuyor.

Peki neden günlük 500 TL diyoruz aylık 15 000 TL demek varken bu daha fazla bir rakam ve daha çok tıklanma sağlayabilir?
Bu şekilde düşünen olursa yanlış düşünüyordur.
Çünkü Youtube kanal açmak için video hazırlayıp ve hazırladığı içerikler ile popüler olmak için bu tarz yüksek rakamlar ile boş cümleler sarf edildiğini insanlar anladı ve güvensizlik oluştu. Bizde rakamları küçük tutarak günlük ibaresinide yerleştirirsek, aklında zaten yüksek rakamları oluşturmuş olacağız. Günlük para gelecek düşüncesi ile kullanıcınız da yapılan işi merak edecek, yapmak isteyecek ve içerisinde bir tıklama hissiyatı oluşturmuş olacağız.

Bu anlattıklarım ile ilgili, kanalınızın anasayfasını düzenlerseniz, kanalınıza giriş yapan kullanıcılar faydalı bulacağu için takip edilme potansiyeliniz yükselecektir.

Youtube oynatma listeleri

Playlist

Playlist | Youtube Kanal Kurma

Oluşturacağınız oynatma listeleri yani playlistler ile birbiri ile bağlantılı birden fazla videoyu ard arda sıralayabilirsiniz. Örneğin eğitim veriyorsanız bu eğitimleri konularına göre playlist yaparsanız, kullanıcılarınız hem rahat erişim sağlar hemde ard arda içerikleriniz kullanıcı tarafından incelenmiş olur.

Bu şekilde ard arda izlenmeniz Youtube tarafından pozitif olarak karşılanacaktır. Bu karşılama sizi anahtar kelimelerde ilk sıralarda çıkartacaktır. Bunun haricinde mutlaka video çekiminde önce bir plan yapın.

İçeriklerini işleyeceğiniz konuları bir kağıda yazın ve ardından sırayla işlemeye başlayın. Sırayla işlemeniz durumunda playlist rahat olarak oluşturabilirsiniz. Bu sayede kanalınızda düzenli olacaktır.

Örneğin : Google Yükselme Serisi adında bir playlist oluşturun ve Anahtar kelime çıkartma, makalede anahtar kelime kullanımı, makalede h etiketlerinin kullanımı gibi ard arada aynı konu ve birbiri ile bağlantılı listeler yapmak size büyük fayda sağlayacaktır.

Youtube Para Kazanma

Youtube’da en önemli kısım burası değil mi? O kadar emek veriyoruz, insanlara istedikleri içerikleri sunuyoruz. Sonunda bunların karşılığını alma vakti geldi. Yukarıdaki bilgileri anlayıp doğru kanal oluşturma hakkında bilgiler edindiyseniz, Youtube para kazanma adlı makalemizi inceleyerek, Youtube üzerinden kesin gelirler elde edebilirsiniz.

Yorum Yap!