23 Nisan 2019

Ücretsiz WordPress Blog Teması

Ücretsiz wordpress blog teması mı arıyorsunuz? Tamda yerindesiniz açılışımız ile birlikte hazırladığımız ücretsiz wordpress blog teması tüm kullanıcılarımıza hiç bir maddi beklenti içine girmeden indirme olanağı ile sunulmuştur.

Tamamen açık kaynak kodlu olan seo uyumlu ücretsiz wordpress teması ile kod bilginiz olması dahilinde dilediğiniz gibi kodlarda değişiklikte yapabilirsiniz.

Kodlama bilmiyor musunuz? Hiç problem değil! çünkü temanın yönetim paneli ile bir çok değişiklik yapabileceksiniz.

Bu değişiklikleri nasıl yapacağımı biliyorum? Endişelenmeyin! Aşağıda temanın kullanımını A’dan Z’ye açıkladık. Hiç bir kodlama bilgisine sahip olmasanız bile wordpress üzerine ücretsiz blog teması kurulumunu yapabilirsiniz.

Ücretsiz WordPress Blog Teması İndir

Temanın gelişmiş versiyonları ve yeni temalar üretebilmek için instagram sayfasına linkini attık. Sizde aşağıdaki linke tıklayarak sayfamızı takip edebilir linke erişebilirsiniz. Takip isteği atmanız gerekli ama merak etmeyin anında onaylıyoruz.

TAKİP ET
DEMO ADRESİ

Sürekli aynı temaları görmekten sıkılmadınız mı?

Karşımıza sürekli çıkan temalardan sıkıldıysanız, hızlı, kullanımı basit ve kullanıcıların aradığını kolayca bulabileceği bir tema yapmaya özen gösterdik. Aşağıdan tema özelliklerini inceleyebilirsiniz.

Ücretsiz WordPress Blog Teması Özellikleri

Partema

Partema | Ücretsiz WordPress Blog Teması

 • Responsive tasarım.
 • İsteğinize göre, dilerseniz panel üzeriden; resim olarak logo veya icon ve yazı olarak logo kullanabilirsiniz.
 • Panel üzerinden dilerseniz, eklenti kullanmadan ana sayfanızın title ve description meta değerlerini düzenleyebilirsiniz.
 • Tema 4 bölümden oluşmaktadır.
 • Temada ki bu bölümlerden dilediğinizi kapatabilir veya açabilirsiniz.
 • Bölümlerde; bölüm başlığı, bölümde gösterilecek yazıların kategorileri, kaç adet yazı gösterileceğinin seçimini yapabiliyorsunuz.
 • Dilerseniz ana sayfayı full olarak yada sidebar ile birlikte kullanabilirsiniz.
 • Sidebar alanlarını panelden kontrol edebilir dilediğiniz gibi gösterim yapabilirsiniz.
 • Eklenti kullanmadan popüler sayfaları sidebar da gösterebilir, başlığını ve sayısını belirleyebilirsiniz.
 • Reklam alanlarını kontrol edebilirsiniz. Dilerseniz adsense dilerseniz resim veya html5 reklamları entegre edebilirsiniz.
 • Abonelik özelliği ve başlıklarını dilediğiniz gibi yönetebilirsiniz.
 • Yazar (Author) bölümünü açıp / kapatma. Açık iken Yazar ismini ve açıklamasını değiştirebilirsiniz.
 • Sosyal medya hesaplarınızı bağlayabilirsiniz.
 • Butonlarda ki “Devamını Oku” değerini değiştirebilirsiniz.
 • Footer alanını panel üzerinden düzenleyebilirsiniz.
 • Import ve Export özelliği ile tema ayarlarınızı yedekleyebilir, elinizde bulunan yedeği geri yükleyebilirsiniz.
 • İç sayfalarda css ile profesyonel ve şık bir görüntü

WordPress blog temasının özellikleri yukarıda listelenmiştir. Temanın ilk versiyonu v.1. Yani bu demek oluyor ki yeni versiyonları ile tekrardan Partema v.2 adı ile sizlere sunacağız. Yeni versiyon sadece sosyal medya hesaplarından duyurulacaktır. Bu sebep ile, sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın : Instagram , Facebook , Twitter

Temayı beğendiyseniz ve güncel versiyonlarını nereden indirebileceğinizi öğrendiğinize göre artık kurulumuna geçebiliriz. Öncelikle eklenti kurulumundan bahsedelim, daha sonrasında tema kurulumu ve ayarları ile konumuzu sonlandıralım. Sizde bu adımlar ile ücretsiz wordpress teması nasıl kurulur anlayacaksınız.

Ücretsiz WordPress Blog Tema Kurulumu

Ücretsiz WordPress Blog Teması için gerekli eklentiler

Ücretsiz WordPress Blog Teması bazı eklentiler ile entegre edilmiş ve bu eklentiler ile çalışmak zorundadır. Zorunlu olan bu eklentilerin kurulmaması durumunda tema çalışmayacaktır. Çünkü tema ile eklentiler birbiriyle entegreli çalışmaktadır.

1- Codestar (Zorunlu Kurulum)

Eklenti temanın çalışması için olmazsa olmaz tek eklentidir. Kontol panelinin yönetimi için kullanılmış bir framework. Bu yüzden tema üzerinde rahatça değişiklikler yapabilmek için mutlaka eklentiyi kurmanız gerekmektedir. Eklentinin kurulumu basittir. Kurulması tek şart olan eklenti budur diğer eklentiler ise abonelik ile ilgili eklentilerdir. Codestar’a Framework demek doğru olacak ama ben burada hiç bilmeyenler için aklınız karışmasın diye, eklenti olarak bahsedeceğim.

Eklentiyi nasıl kurmalıyım?

Öncelik ile github‘a tıklayarak eklentinin sayfasına gidin. daha sonra;

Codestar Framework İndirme

Codestar İndirme | Ücretsiz WordPress Blog Teması

Verilen linke tıkladıktan sonra github sayfası yukarıda ki gibi karşınıza gelecektir. Sayfa açıldığında ilk olarak “Clone or download” » “Download ZIP” resimde gösterildiği gibi tıklıyoruz ve eklentiyi PC’ye kayıt ediyoruz.

Codestar Framework Yükleme

Codestar Yükleme | Ücretsiz WordPress Blog Teması

İndirme işlemini yaptıktan sonra yukarıda sırası ile izlemeniz gereken yollar anlatılmıştır.

 • Öncelikle zip şeklinde indirdiğiniz dosyayı çıkartmadan direk olarak wordpress paneline girerek Eklentiler bölümüne tıklıyoruz. (resimde ki 1. numara)
 • İkinci olarak wordpress panelinde sol menülerden veya eklentiler sayfasının üst tarafından, Yeni Ekle butonuna basıyoruz. (resimde ki 2. numara)
 • Yeni ekle sayfasının en üstünde yer alan eklenti yükle butonuna basarak, eklentiyi yükleyebileceğimiz bölümü görüntülüyoruz. (resimde ki 3. numara)
 • Dosya seç butonuna basarak indirmiş olduğunuz eklentiyi PC’de ki yolunu bularak seçimini yapıyoruz. (resimde ki 4. numara)
 • Seçim işleminden sonra Hemen Yükle butonu ile eklentimizi yüklüyoruz. (resimde ki 5. numara)
 • Yükleme bittikten sonra eklentiyi aktif ederek ilk adımı tamamlamış oluyorsunuz.

İşlemler şimdilik bu kadar, sadece kurulum yapmanız yeterli. Sayfanın devamını okudukça kullanımı hakkında bilgiler alacaksınız. Diğer vereceğim 2 eklenti ismi opsiyoneldir. Eğer abonelik sistemi kurmak istiyorsanız kullanmanız gerekecektir. Şimdide o eklentilere geçelim.

Rainmarker (Opsiyonel Kurulum)

Bu eklentiyi abonelik sistemi için kullanacağız, eğer abonelik sistemi kullanmak istemiyorsanız kurulumunu yapmanıza gerek yok.

Codestar Framework Yükleme

Rainmaker Form | Ücretsiz WordPress Blog Teması

Yukarıda ki resimde numaralandığı gibi öncelikle Eklentiler butonuna tıklıyoruz. Sonra yeni ekle diyerek arama kutusunun çıkmasını sağlıyoruz. Arama kutusuna Rainmaker Form yazıyoruz.

Görselde ki işaretlenmiş yağmurlu bulut iconlu eklentiye Hemen Yükle diyoruz ardından yükleme işlemi başlıyor ve son olarak eklentiyi etkinleştiriyoruz.

Eklenti üzerinde herhangi bir ayar yapmadan 3. ve son eklentimize geçelim.

Email Subscribers & Newsletters (Opsiyonel)

Sizlere sunduğum bu son eklentide opsiyoneldir. Yani toplamda 1 tane eklenti kullanarak temayı çalıştırabilirsiniz. Fakat yan olarak abonelik sistemi isterseniz 2 eklenti yüklemeniz gerekmektedir.

Abonelik kısmını istiyorsanız bu bölümü okuyabilirsiniz.

Codestar Framework Yükleme

Email Subscribers & Newsletters | Ücretsiz WordPress Blog Teması

Eklentinin kurulumunda Rainmaker Form’da uyguladığımız yöntemleri uyguluyoruz. Tek fark arama kutusuna Email Subscribers & Newsletters yazıyoruz ve yukarıda ki görsele sahip olan eklentiyi yüklüyoruz.

Ücretsiz WordPress Tema Kurulumu

Eklenti yüklemelerini gerçekleştirdikten sonra wordpress ve temamız artık birbiri ile uyumlu hale geldi. Yani yükleme işlemlerine başlayabiliriz. Temayı sayfanın aşağısında yer alan talimatlar ile indirebilirsiniz. İndirdiğimizi farz ederek anlatıma başlıyorum.

Tema Yükleme

Tema Yükleme | Ücretsiz WordPress Blog Teması

İndirmiş olduğunuz temayı Görünüm » Temalar » Yeni Ekle » Tema Yükle Adımlarını takip ederek Dosya Seç butonu ile seçip Hemen Yükle butonu ile içeriye aktarıyoruz.

Butona bastıktan sonra yükleme ekranı karşınıza gelecektir. Yükleme bittikten sonra alt taraftan Etkinleştir butonuna basarak temayı aktif hale getirin.

Temanız aktif hale geldikten sonra, WordPress’in en alt tarafında Tema Ayarları adı ile bir menü oluşacaktır. Oluşan bu menü sayesinde temamızı şekillendirip eklemeler veya çıkartmalar yapabileceğiz.

Kullanımı çok basittir gelin birlikte inceleyelim.

WordPress Partema Tema Ayarları

Tema ayarlarınızı doğru olarak yapmanız durumunda demo görünümü kendi bloğunuzda veya sitenizde elde edebilirsiniz. Herkesin yapabileceği hiç kod bilgisine sahip olmayan insanların bile çözebileceği şekilde tasarlandı ve anlatımı da bir o kadar detaylı yapıldı.

WordPress Panel üzerinden tema ayarlarına girerek;

Header Ayarları


1- Logo Ayarları

Logo Ayarları

Logo Ayarları | Ücretsiz WordPress Tema İndirme

Bu kısımda isterseniz düz yazı ve icon olarak bir logo belirleyebilir, yada hazırda mevcut logonuz bulunuyorsa seçiminizi bu yönde yapabilirsiniz.

Sitenizin ismini girin yazan yere yazacağınız sizin marka isminiz olmalıdır. Add Icon seçeneğine tıklayarak logonuzun yanına icon eklemesi yapabilirsiniz.

Yazı olarak değilde logo olarak seçim yapmak istiyorsanız Yazı Yerine Logo Kullanılsın mı? Seçeneğini AÇIK olarak işaretledikten sonra, Sitenizin logosunu seçin bölümünden Logo Seç butonu ile logonuzu seçebilirsiniz.

Bu şekilde kendi isteğinize göre ayarlama yapabilirsiniz.

2-Meta Ayarları

Meta Ayarları

Meta Ayarları | Ücretsiz WordPress Tema İndirme

Header Ayarları bölümündeyken aşağıya doğru indikçe, karşımıza Meta ayarları çıkacaktır. Bu ayarları kullanmanızı önermiyoruz. V.2  veya V.3 versiyonları için alt yapı olarak oluşturduk diyebiliriz.

Bunun yerine şimdilik gelişmiş SEO eklentilerini kullanabilirsiniz.

Örneğin YOAST bu kısmı kapalı yaparak Yoast ayarlarından devam edebilirsiniz. Fakat illa kullanmak istiyorum diyorsanız Sayfa Başlığı Girin kısmı sitenizin title kısmı, Sayfa Açıklaması Girin kısmı ise sitenizin description kısmı olarak ayarlanmıştır. İleride bu kısım geliştirilecektir.

Sayfa Bölümleri


Sayfa Bölümleri

Sayfa Bölümleri | Ücretsiz WordPress Tema İndirme

Temamız 4 bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler.

 1. 1. Bölüm
Partema birinci bölüm

Birinci Bölüm | Ücretsiz WordPress Tema İndirme

Temanızda 1. bölümü yani yukarıda ki kısmı görüntülemek istemiyorsanız, Sayfa Bölümleri menüsünden İlk Bölüm sekmesini kapalı tutmanız gerekmektedir. Göstermek istiyorsanız Açık olarak bırakmanız yeterli olacaktır.

2. Bölüm

Partema

Tema Ayarları 2. Bölüm | Ücretsiz WordPress Blog Teması

Yukarıda ki görsel temanın 2. kısmı, aynı zamanda Content bölümüdür. İçeriklerinizin en can alıcı yeri burasıdır. Bu yüzden açık bırakmanızı öneririz. Genede kapalı tutmak isteyenler olabileceğinden ötürü temada 2. kısmı kapatma seçeneği sunduk.

3. Bölüm

Partema

Tema Ayarları 3. Bölüm | Ücretsiz WordPress Blog Teması

Bu kısım opsiyoneldir. Kullanmak isterseniz, önemli gördüğünüz yazıları burada listeleyebilirsiniz. Görsel olarak özendik css hover ile güzel bir bölüm çıkartmaya çalıştık.

4. Bölüm

Partema

Tema Ayarları 4. Bölüm | Ücretsiz WordPress Blog Teması

Bloğa eklediğiniz son yazılar görselleri ile birlikte, yukarıda ki gibi bloğun en alt tarafında yer alacaktır. Bu kısımda da yetkiniz bulunmaktadır. Dilerseniz kapatabilirsiniz.

Kısaca Sayfa bölümleri kısmında sitenin tasarımı ile basit dokunuşlar yaparak, değişiklikler sağlayabiliyorsunuz.

1. Bölüm Sayfa Ayarları


Partema

Tema Ayarları 4. Bölüm | Ücretsiz WordPress Blog Teması

Yukarıda 1. bölümün hangi alan olduğunu gösterdik. 1. Bölümün hangi alan olduğunu anladığınızı varsayarak anlatalım.
Aslında hepsi açıkça ortada ve Türkçe hiç anlamasanız bile karıştırarak temanın kullanımını çözebilirsiniz.

1. Bölüm Kategorisi: Bu kısımda bloğunuza eklemiş olduğunuz kategorileri görüntülemiş olacaksınız. Seçeceğiniz kategori 1. bölümün kategorisi olacaktır. Yani seçilen kategori 1. bölümde ki tasarıma göre listelenecektir.

1. Bölümde Kaç Adet Yazı Gösterilsin: Soru açık, ilk bölümde kaç adet yazı görüntülemek istiyorsanız ona göre bir değer girmeniz gerekmektedir. Kontrol panelinde belirttiğimiz gibi 1. kısma önerdiğimiz yazı sayısı 5’dir.
2 olarak girerseniz sadece büyük kısımları görüntüleyerek, farklı bir tasarım yakalayabilirsiniz.

2. Bölüm Sayfa Ayarları


2. Bölüm Ana Başlığını Belirleyin : 1. bölümün hemen altında yer alan başlık kısmıdır. Gireceğiniz sözcükler başlık olarak yer alacaktır. Aşağıda değişecek olan yerin görüntüsü mevcuttur.

Partema

2. Bölüm Ana Başlık | Ücretsiz WordPress Blog Teması

Başlıklarda özgür olabilmeniz açısından erişim imkanı tanıdık. Aksi taktirde direk kategorinin isminide yazdırabilirdik. Rahat olması açısından erişiminiz bulunmaktadır. 2. Bölüm Sol Kısım olarak adlandırdığımız bölümün görseli aşağıda seçili şekilde gösterilmiştir.

Partema

2. Bölüm Sol Kısım | Ücretsiz WordPress Blog Teması

2. Bölüm Sol Ana Başlığını Belirleyin: 2. bölüm sol kısmın ana başlığıdır. Burada belirledğiniz başlık altında belirlediğiniz kategorinin yazıları toplanacaktır.
2. Bölüm Sol Kategori: 2. bölüm sol kısımda listelenen yazıların kategorisini buradan belirlemeniz gerekiyor.
2. Bölüm Sol İçerik Sayısı: 2. bölüm sol kısımda kaç tane yazı görüntülenmesi gerektiğini belirleyin. İdeal olarak kullanımı 4 olarak belirlenmiştir.

2. Bölüm Sağ Kısım görsel olarak aşağıdadır.

Partema

2. Bölüm Sağ Kısım | Ücretsiz WordPress Blog Teması

2. Bölüm Sağ Ana Başlığını Belirleyin: 2. bölümün ana başlığını belirleyin.
2. Bölüm Sağ Kategori: 2. bölüm sağ kısımda listelenen yazıların kategorisini bu bölümden belirleyin.
2. Bölüm Sağ İçerik Sayısı: 2. bölüm sol kısımda olduğu gibi burada da içerik sayısını 4 olarak belirlerseniz profesyonel bir görüntü elde edebilirsiniz.

Partema

2. Bölüm En Alt Başlık | Ücretsiz WordPress Blog Teması

Yukarıdaki resim ile seçili alan ise 2. bölüm en alt olarak tanımlandı.
2. Bölüm En Alt Ana Başlığını Belirleyin: 2. bölümün son kısmında ki başlığı buradan belirliyorsunuz.
2. Bölüm En Alt Kategori: 2. bölümün en alt kısımda görüntülenecek olan yazıların kategorisini belirliyorsunuz.
2. Bölüm En Alt İçerik Sayısı: Buradaki içerik saysını dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Demoda ki görünümü yakalamak için 7 olarak belirleyebilirsiniz.

3. Bölüm Sayfa Ayarları


Partema

3. Bölüm | Ücretsiz WordPress Blog Teması

3. Bölüm Ana Başlığını Belirleyin: Yukarıda 3. bölümden bahsetmiştik. Başlık alanını bu kısımdan değiştirebilirsiniz.
3. Bölüm Kategorisi: Yazıların hangi kategoriye ait olması olması gerektiğini buradan belirliyoruz.
3. Bölümde Kaç Adet Yazı Gösterilsin: Kategoriye ait kaç adet yazının gösterilmesi gerektiğini buradan belirtiyoruz.

4. Bölüm Sayfa Ayarları


Partema

4. Bölüm | Ücretsiz WordPress Blog Teması

Bloğunuza girmiş olduğunuz son yazılar burada listelenecektir.
4. Bölüm Ana Başlığını Belirleyin: Son gönderilere ait başlık kısmını buradan değiştirmeniz gerekiyor.
4. Bölümde Kaç Adet Yazı Gösterilsin: Son gönderilere ait kaç yazı bulunmasını istiyorsanız burada belirtmeniz gerekmektedir. 3 ve 3’ün katları olarak belirlemeniz durumunda daha şık görüntü elde edebilirsiniz.

Sidebar Ayarları


Bu kısımda yapacağınız tek hareket ile görünümde değişiklik yapabilirsiniz. Aşağıdan inceleyelim;

Sidebar Gösterilsin mi?: Bu kısımda ki soru sadece ana sayfa için geçerlidir. Eğer ana sayfada sidebar bölümünün görüntülenmesini istiyorsanız; açık, istemiyorsanız kapalı yapmanız gerekmektedir.

Sidebar kapalı iken elde edeceğiniz görüntü aşağıdaki görsellerdeki gibidir.

Partema

Sidebar Kapalı iken Partema | Ücretsiz WordPress Blog Teması

Yukarıdaki görüntü sidebar kapalı durumda iken, 2. bölüm sol kısım ve 2. bölüm sağ kısım görüntüsüdür. Bu şekilde kullanımda gerçekleştirebilirsiniz.

Partema

Sidebar Kapalı iken Partema | Ücretsiz WordPress Blog Teması

Sidebar kapalı iken bir diğer görüntümüz ise 2. bölüm son kısım. Yani yukarıdaki görüntüdür.

Sidebar kısmını gösterip, göstermeyeceğinize karar verdikten sonra hemen altta, bazı sidebar bölümleri listelenmiştir.

Sosyal Medya, İlk Reklam Alanı, Popüler Sayfalar, Abonelik, İkinci Reklam Alanı Bu kısımlardan hangilerini görüntüleyip görüntülemeyeceğinizi belirtin. Açık konumda iken bölümler görüntülenecektir.

Sidebar kısmında biraz daha aşağıya indikçe Popüler Sayfalar Ek Bilgiler kısmına rastlayacaksınız.

Popüler Sayfalar: Bu kısımda kaç adet popüler yazının görüntülenmesini istediğinizi belirtmeniz gerekiyor.
Popüler Sayfalar Başlığı: Popüler yazıların başlığını belirleyerek bir alt bölüme geçin.

Reklam Alanı Ek Bilgiler kısmında 1. ve 2. reklam alanları yer almaktadır.
1. Reklam Alanı: Sidebar kısımda görüntülediğiniz ilk reklam alanıdır. Buraya adwords veya normal banner reklam koyabilirsiniz.
2. Reklam Alanı : Aynı şekilde 1. reklam özelliklerini taşımaktadır. Ek olarak iç sayfalardaki sidebar bölümde sticky özelliğine sahiptir. Mouse ile sidebar bitimine geldiğiniz zaman ortaya çıkar. Sasyfa üstlerine doğru çıkarkende sidebar bitiş noktasına geldiğinde tekrardan kaybolur.

Abonelik alanı Ek Bilgiler bölümünde abonelik ayarlarını yönetiyorsunuz. Eklenti ile bağlantılı kısımdır. Rainmarker’dan alacağınız kısa kod ile işlem yapmanız gerekmektedir.

Rainmarker ve Email Subscribers & Newsletters eklentilerini kullanmayı bilmiyorsanız yakında onlar için makale hazırlayacağız.

Abonelik | Ücretsiz WordPress Tema İndirme

Abone Kısa kod değerini buraya girin: Bu kısım Rainmarker eklentisinden almış olduğunuz kısa kodu içerir. kısa kodu çift tırnak yerine tek tırnak olarak yazın örneğin size verilen kod :  [rainmaker_form id=”10″] ise siz bu kodu  [rainmaker_form id=’10’] olarak değiştirip yazmanız gerekmektedir.

Aksi taktirde kod üzerinde problemler olabiliyor.
Abone Başlık Alanı : Resimde görmüş olduğunuz, Daha Fazlası! kısmı buradaki değer ile bağlantılı.

Abone Alt Başlık Alanı : Resimde görmüş olduğunuz, Yeni güncellemeleri almak için mail listemize abone olun! kısmı buradaki değer ile bağlantılıdır.

Abone 3. Başlık Alanı: Resimde görmüş olduğunuz, Lüften aşağıya mail adresinizi girin kısmı buradaki değer ile bağlantılıdır.

Abone Footer Başlık Alanı: Resimde görmüş olduğunuz, Spam Mail Göndermeyeceğiz! kısmı buradaki değer ile bağlantılıdır.

Genel Ayarlar


Yazar Alanı| Ücretsiz WordPress Tema İndirme

Yazar Ayarları

İç sayfalarda bulunan yazar kısmında değişiklikler yapmak için, bu bölümü kullanmanız gerekmektedir.

Eğer böyle bir bölüm kullanmak istemiyorsanız Yazar Bölümünü Kullanmak İstiyorum kısmını kapalı yapmanız gerekecek.

Kullanmanız durumunda panel sizlere; yazar ismi, açıklaması, profil resmi gibi ayarları yapmanıza imkan tanıyor.

Genel ayarların içerisinde yer alan sosyal medya desteği ile  sidebar kısmında beğen butonları ekleyebilirsiniz.

Son kısımda yer alan Diğer ayarlar bölümünden ise devamı butonlarına değer girebilirsiniz.

Footer Ayarları


Bloğun footer kısmı için ayarladığımız bu bölümde html kullanabilirsiniz.

Temanın kullanımı bu yukarıda anlatılanlar gibidir. Aklınıza takılan bir soru, geliştirme veya takıldığınız bir nokta olursa, yorum yaparak bizlere sorabilirsiniz.

Tema kurulumunu sağladıktan sonra blog yazarak başarılı olmak istiyorsanız tıklayın!

Yorum Yap!