21 Nisan 2019

Google’da Üst Sıralara Çıkmak | 1. Sayfa %100 Garantili

Google sıralama yükseltme çalışmalarını her zaman en karlı yatırım olarak görmekteyim. Google’da ilk sayfada çıkmak kim istemez ki? Bu devirde anahtar kelimelerin Google’da üst sıralara çıkmak için birbiri ile yarışıyor ise sektöründe lider firmalardan bir tanesi olabilirsin.

Bunları göz önüne alarak sizlere Google’da yükselmenin yolları hakkında açıklamalarda bulunacağım.

Peki Google’da yükselmek için ne yapmalıyım?

Google’da sıralama yükseltme, arama motoru optimizasyonu yaparak sağlanır. Diyerek bir ön bilgi verelim.

Google’da Kesin ve Garantili Yükselmek dememin sebebi yapmış olduğum projelerde kullandığım arama motoru optimizasyonu yöntemleri ve Google’da sıralama yükseltme çalışmalarım ile nasıl ilk sayfalara geldiğimi ve sürekli ilk sayfada kaldığımı gözlemledim ve gözlemliyorum.

Aynı şekilde bu blog üzerinden ilerlemeler gösteriyorum. Belki siz bu yazıları okurken Google’da yükselmek için daha çok erken ama ben şimdiden size söylüyorum bu yazılarım Google’da üst sıralara çıkmak için yarışacaklar. 🙂

Henüz konuya başlamadan önce bahsetmek istiyorum;

Yaptığım araştırmalarda dikkatimi çeken bir durum oldu insanlar Google’da üst sıralara çıkmak için işin hilesine kurnazlığına kaçmaya çalışıyor. Google da yükselmenin yolları ararken bunları yapmanız size fayda değil zarar sağlayacaktır.

Bu konuda yapılan en büyük araştırma ise; Google’da üst sıralara çıkmak için program evet insanlar bu şekilde araştırma yaparak kısa yoldan anahtar kelimede yükselme hedefliyorlar fakat yapılan bir çok yanlış bulunmakta.

Konuya başlayarak Google’da nasıl ilk sayfaya çıkarsınız anlatalım. Daha sonra yapılan yanlışlardan bahsederek bu hatalardan uzak durarak google sıralama yükseltme için çalışmalara başlayalım.

Google’da Yükselme Kılavuzu

Yukarıda ki sadece 4 maddeyi incelemeniz durumunda size Google’da garanti yükselme sözünü veriyorum. İşin özeti tek cümlede saklıdır ve bu benim kendi cümlemdir.

Almak istediğini karşı tarafa veremezsen, asla başarılı olamazsın!

Google Sıralama Yükseltmek için Site İçi Çalışmalar

Site içi çalışmalar yani On Page SEO veya Site içi SEO.

Google’da üst sıralara çıkmak için en önemli bölümdür. Burada çoğu yerde bahsedilmeyen gerçekten nelere emek vererek bir kuruluş içerisinde olmak gerektiğinden bahsedeceğim.

Google sıralama yükseltmek için iş aslında burada bitiyor. Bu yüzden bu konuyu bir kaç madde üzerinde inceleyeceğiz. Bu maddeler;

 • Tag Kullanımı,
 • Site hızı,
 • Makale yazımı,
 • Kullanıcıyı yakalamak,
 • Kullanıcıyı sevindirmek,
 • Analizlere göre hareket.

Evet! Belki daha Google’da üst sıralara çıkmak için önceden araştırmalar yapmış olabilir ve yukarıda ki başlıklar site içi seo için size farklı gelebilir. Çünkü ben SEO ya yani arama motoru optimizasyonu çalışmalarına tek bir madde ile bakarım bu madde Google’da yükselmek için yeterlidir. Aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Almak istediğini verirsen, başarıya ulaşırsın!

Ben sürekli yazdığım makaleleri okurum ve ben olsaydım bu makale ilgimi çeker miydi ve okur muydum? Okusaydım bana bu cümlelerin ne faydası olurdu? Bu sorularımı olumlu bir şekilde karşılayan makalem yayına girmiş demektir.

Bu kelimem’den yola çıkarak yukarıda bulunan başlıkları sizlere sunuyorum. Bir çok yerde görürsünüz;

 • Kodlama yapısı çok iyi olmalı,
 • H etiketlerini anahtar kelimelerde kullanmalı,
 • Anahtar kelimeleri makalenin ilk satırlarında geçirmeli,
 • Anahtar kelime, kod, içerik oranına dikkat edilmeli vs…

Bunlar artık her yerde var ve bir şekilde ulaşabileceğiniz ve bence Google’da üst sıralara çıkmak için tamamen 2. hatta 3. faktörde yer alan bilgilerdir. Anahtar kelimede yükselmek için işin püf noktası aşağıda bahsetmiş olduğum kelimelerde açık şekilde yer almaktadır.

Tag Kullanımı

Google’da ilk sayfada çıkmak için sitenin html yapısını SEO ile uyumlu yapmanız gerekmektedir. Bunun sebebi ise Google bir insan beyni ile hareket etmediği için algoritmaya göre hareket etmektedir ve karmaşık bir düzende oluşan kodlamaları algılaması zor olmaktadır. Buda anahtar kelimede yükselmek için olumsuz bir faktör olmaktadır.

Google'da Üst Sıralara Çıkmak

Google sıralama yükseltmek için gerekli kodlamalar :

Header

Öncelikle Google’da üst sıralara çıkmak istiyorsanız sitede header bölümünü yani sitenin tüm sayfalarda görülen üst bölümünü <header> </header> tagları içerisine almanız gerekmektedir.

Main

2. kısım sitenin content bölümüdür. Content bölümü sitenin içeriğini kaplamaktadır. Yani siz giriş gelişme ve sonuç olarak siteyi ayırırsanız gelişme bölümünü <main></main> bölümleri içerisine almanız gerekmektedir.

Footer

3. Kısım iste sitenin alt kısmıdır yani çoğu sitede Copyright bölümünün geçtiği yerdir sitenin sonuç bölümüdür. Genel olarak künyeden site hakkında bilgilendirmelerden bahsedilmektedir. bu kısım ise <footer></footer> tagları içerisine alınmaktadır.

Section

Bunların haricinde siteyi bölüm bölüm ayırmak için <section></section> taglarını kullanmanız gerekmektedir. Yani aynı sayfada header kısmından sonra gelen konuların yer aldığı bölüm section tagı ile başlatıp bitirdikten sonra, müşteri yorumları bölümünü ayrı bir section tagı içerisine almanız gerekmektedir.

Bölüm bölüm ayırmak sitenin düzenini gösterecek ve Google’da üst sıralara çıkmak için size yardımcı olacaktır.

Aside

Genellikle bloglar içerisinde kullanılan sidebar kısmını ise <aside></aside> tagları içerisine almanız gerekmektedir.

Article

İç sayfalarda bulunan makalelerinizin içeriğini <article></article> tagları ile başlatıp bitirmeniz gerekmektedir.

Eğer tüm bu kodlamalar ile ben uğraşamam karıştırırım hiç bir bilgim yok fakat Google’da ilk sayfada çıkmak için bir temaya ihtiyacım var diyorsanız; Sizin için bir wp teması hazırladım. Tamamen bu standartlara uygun ve kendi yazdığım bir temadır.

İnanıyorum ki Google sıralama yükseltmek için çok işinize yarayacaktır.

SEO uyumlu tema makalemi inceleyerek tema hakkında daha fazla bilgi alabilir, tamamen ücretsiz bir şekilde indirerek kullanabilirsiniz. Umarım Google’da ilk sayfada çıkmak için büyük faydasını görürsünüz.

Temel olarak bu şekilde oluşturulan bir html yapısı arama motoru optimizasyonu için uyumlu hale gelecektir. Unutmayın ki bu yapılar bir iskelettir içeriğe göre h1 – h6 tagları kullanımı strong kullanımları değişkenlik gösterebilir.

Google sıralama yükseltme için Site Hızı Önemi

Siteyi Google’da üst sıralara çıkarmak istiyorsanız, olmazsa olmazlardan bir tanesi de sitenizin hızıdır. Geç yüklenen bir web sitesi kullanıcı deneyimi açısından olumsuz bir etki bırakacaktır. Bu yüzden sitenizin hızlı bir şekilde yüklenmesi gerekmektedir.

Google’da Üst Sıralara Çıkmak için Sitemi nasıl hızlandıra bilirim?

Google’da yükselmek için site hızı önemli demiştik. Sitenizi yeni kuracaksanız, henüz kurmadan önce hız etkeni başlıyor. Nasıl oluyor derseniz, alacağınız barındırma alanının kalitesi ile yani seçtiğiniz hosting firması hıza bir etkendir.

Siteniz zaten yayında ise, hız konusunda problemler yaşıyorsanız hizmet aldığınız host firmasını değiştirebilirsiniz. Yapacağınız bu değişiklik sizi büyük ölçüde etkileyebilir.

Google’da ilk sayfada çıkmak için 2. bir etken ise kodlamaların hafifliği yani sitenizin teması diyebilirim. Temanızı optimize etmeniz gerekmektedir. Ayrıca wordpress kullanıyorsanız sizin için bunları yapan eklentilerde mevcut bu eklentileri yükleyerek performans artırabilirsiniz. Anahtar kelimede yükselmek istiyorsanız bu eklentileri kullanmanız gerekmektedir. Aşağıda hız eklentilerinin popülerliği ve isimleri verilmiştir araştırarak kurabilirsiniz.

Google sıralama yükseltme

Kodlamalar haricinde sayfalarınıza yüklemiş olduğunuz resimlerin optimize edilmesidir. Resimleri direk olarak siteye yüklemeyin eğer wordpress kullanıyorsanız bunun için eklentiler mevcut. En iyi resim optimizasyon eklentileri sayfasını ziyaret ederek bu eklentiler hakkında bilgiler alabilirsiniz. Fakat böyle bir sistem kullanmıyorsanız öncelikle resimlerinizi bu adresten optimize edip daha sonra yüklemesini yapabilirsiniz.

Ayrıca site optimizasyonu hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz Site nasıl hızlandırılır? makalesini inceleyin.

Makale Yazımı

Sizi Google’da birinci sırada çıkmak için yarıştıracak kısım makaledir yani işin bittiği yer makale yazımıdır. Hatta sadece yazdığın tek bir makale değil tüm makaleleriniz Google sıralama yükseltmek için birer etkendir.

Yani yazdığınız her makalenin boş olmamasına kullanıcı açısından faydalı olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

1 adet makale yazarsınız süper olur her şeye dikkat edersiniz fakat diğer sayfalarınız kullanıcı açısından önem arz etmiyorsa yani boş veya spam sayfa ise bu sitenizin genellemesini etkileyecektir ve Güncelliğin faydasını görerek diğer sayfalarınız Google’da yükselmek yerine sıralama kaybedecektir.

Bu ölçümü yapabilmek için Google analistik kullanabilirsiniz.

Analistik’ten Davranış > Site içeriği > Tüm sayfalar diyerek sayfalarınızı ölçe bilir az ziyaret alan makalelerinizi revize edebilirsiniz.

Bu revize sonrası hit artışı sağlarsanız tüm sitenize etki edeceğinden emin olabilirsiniz.

Google sıralama yükseltme için Makaleleri uzun tutun

Anlatmak istediğiniz konuyu uzun yazmanız Google’da üst sıralara çıkmak açısından daha faydalı olacaktır. Uzun yazın derken dikkat etmeniz gereken nokta gerçekten faydalı kelimeler dökmektir.

Aksi taktirde Google sıralama yükseltme çabalarına girerek yazıyı uzatacağım derken saçmalamaya başlarsanız okunabilirliği gittikçe kaybolan bir yazı ortaya koymuş olursunuz. Bu yüzden makalelerinizi uzun, açıklayıcı ve anlaşılır bir dil ile yazmaya özen gösterin.

Google sıralama yükseltme için Kullanıcıya odaklı yazın

Makale yazarken düşünün ve yazmış olduğunuz makaleyi okuyun. Eğer gerçekten sizin için faydalı olabileceğini düşünüyorsanız makaleniz verimli olmuş ve Google’da üst sıralara çıkmak için hazır demektir.

Yazmış olduğunuz makalelerin kendi alanınız içerisinde olması sizin için büyük bir avantaj olacaktır. Çünkü kendi alanınız ile ilgili yazdığınız makale ile farklı bir alanda yazmış olduğunuz kelimeler arasında büyük fark olacaktır. Edindiğiniz tecrübeleri aktarmak sizin için bir artı avantaj ve müthiş bir özgünlük sağlayacaktır.

Makale yazarken sıkılmaktan, bunalmaktan uzak tutmak için kendinizi sountrack müzikler dinleyebilirsiniz.

Bu sıkıntınıza engel olmuyor mu? O zaman aşağıda ki yöntemi deneyin!

Makale yazarken sıkılıyorsanız işi heyecanlı hale getirin ve bir oyun yaratın. Patron olun ve makaleleriniz sizin adınıza çalışan elemanlarınız olsun. Zaten böyle değil mi?

Siz patronsunuz ve makaleleriniz de size para kazandırmak için çalışan birer işçiler. Bu şekilde hareket ederek işe almak istediğiniz elamanlara belli kriterler koyun. Bu kriterleri karşılayan işçileri siz kendi elleriniz ile oluşturun ve yayın hayatına geçirin. Daha sonrasında analizler yaparak, ayın elamanını seçin!

Ayın elemanı seçilen sayfanız Google’da üst sıralara çıkmak için emin olun yarışacaktır.

Peki bu kriterler nasıl olmalı?

Yani makalelerinizi birbirleri arasında yarıştırmak için çalışmalarda bulunun ve analizler yapın eğer nasıl analiz yapacağınız hakkında bilginiz bulunmuyorsa Site analizi nasıl yapılır? adlı makaleden bilgiler edinebilirsiniz.

Makalelerimi belli taktikler ile daha profesyonel hale getirmek istiyorum derseniz SEO uyumlu makale nasıl yazılır? adlı konuyu mutlaka incelemenizi öneririm.

Google sıralama yükseltme için Kullanıcıyı Yakalamak

Google’da birinci sırada çıkmak istiyorsanız sitenizi ziyaret eden kişiyi mutlaka yakalamanız gerekmektedir. Çünkü Google site içerisindeki dolaşıma büyük önem vermektedir.

Yani şöyle düşünür; kullanıcı bir siteyi ziyaret ettiği zaman, diğer sayfaları da ilgisini çekiyor ve girdiği diğer sayfadan da başka sayfaları geziyorsa kaliteli içeriklere dolu bir sayfadır.

Yazılarınız sürükleyici olmalıdır ve giren kullanıcılar diğer konuları da ziyaret etme gereği duymalıdır. Tabiri caiz ise siteye giren kişiye bir sülük gibi kelimeleriniz ile yapışmanız gerekmektedir.

Peki nasıl olacak bu iş?

Şuanda okumuş olduğunuz makalede ki gibi insanları diğer sayfalara tıklama hissi uyandırmanız gerekmektedir.

Mesela ben site hızından bahsederken temanın hızlı olmasını öneriyorum ve arkasından 50 60 $ değerinde bir temayı ücretsiz bir şekilde sizlere sunuyorum.

Bu tıklanma potansiyeli yüksek bir sayfa oluyor ve site dolaşımını artırıyor.

Bir diğeri ise bir konuyu okurken ziyaretçinin başka bir konuya tıklama hissini uyandıracak linkleri yerinde kullanmaya özen gösteriyorum.

Farklı maddeler farklı düşünceler kullanmaya gayret gösteriyorum kendi tecrübelerimi aktararak insanlara farklı bilgiler sunuyorum ve buda bir avantaj sağlıyor. Tabi kendi alanımda yazdığım için bu iş bana basit geliyor.

Bu yüzden farklı içerikler üretmek, kullanıcıya göremediği bilgileri sunmak ve internet üzerinde olmayan konulara değinmek için kendi alanınızda yazmanızı öneririm. Ben inanıyorum ki gerçek özgünlük budur!

Google sıralama yükseltme için Kullanıcıyı Sevindirmek

Her konuda olduğu gibi bu konuda da insanların güvene ve sizi sevmesine bağlı olarak doğru orantılı bir yükseliş gösterirsiniz. Siteyi Google’da üst sıralara çıkartmak bir yana dursun siz oluşturacağınız kitle ile bile belli yerlere gelebilirsiniz.

Zaten bu kitleyi yakaladığınız vakit, Google aramalarında öne çıkmak sizin için zor olmayacaktır. 

Kullanıcıyı sevindirmek ufak hediyeler ile olabilir mesela kalpli yastıklar bastırarak ziyaretçilerinize dağıtabilirsiniz. Buna imkanınız yoksa yeteneklerinizi kullanın biraz daha fazla çalışarak bir hizmetinizi ücretsiz olarak onlara sunun. Bu işleri boş yere yaptığınızı sakın düşünmeyin!

Siteler üzerinden dağıtılan ücretsiz yazılımlar, programlar vs. emin olun ki kimse babasının hayrına bir şey yapmıyor.

Yaptığı bu ücretsiz işlemler verdiği hediyeler ile insanların gönüllerini kazanıyor ve daha fazla kitleye erişim sağlayabiliyorlar.

Tüm bunların sonucunda ise başarıya bu hizmeti ücretsiz veren kişi ulaşıyor.

Google sıralama yükseltme için Analizlere Göre Hareket Etmek

Anahtar kelimede yükselmek istiyorsanız analiz olmazsa olmanızdır. Çünkü yapacağınız kıyaslamalar size odak noktanızı verecektir.

Peki neyi analiz edeceğim?

Analiz bir çok şey ile yapılabilir. Örneğin sayfalarınız arası analiz, hediyeleriniz arasında analiz, anahtar kelimeler arası analiz, Etkileşim analizleri vs. diyerek çoğaltabiliriz. Bunları biraz açmak gerekirse

İki sayfa arası analizde güçlü olan sayfanın artıları çıkartılarak zayıf kalan sayfaya uygulanabilir. Bu analiz kanıtlı başarı sağladığı için sonucu size olumlu dönecektir.

Hediyeler arası analiz yapılarak hangi hediyenin daha fazla etki uyandırdığını tespit ederek, benzer hediyeler ile kullanıcıları mutlu edebilirsiniz.

Anahtar kelimeler arası analizler yaparak, hangi anahtar kelime ile daha fazla kullanıcı yakaladığınız ölçüp diğer anahtar kelimeleri o doğrultuda zenginleştirebilirsiniz.

Beğen, tıkla, abone ol gibi etkileşimlerin analizi çıkartılarak hangi etkileşim unsurunda daha fayda sağladığını tespit edebilir önceliğini oraya aktarabilirsin.

Peki nasıl analiz edeceğim?

Analiz yapmak için bazı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlere yukarıda linkini aktarmış olduğum site analizi nasıl yapılır? sayfadam bulabilirsiniz.

Bu maddeler site içi seo için benim temel aldığım maddelerdir. Diğerlerinden söz etmek gerekirse;

Yani bir çok yerde bulabileceğiniz herkesin sürekli anlattığı şeyler.

SEO uyumlu link yapıları kullanmak,
Anahtar kelimelerin yoğunluğu ve ilk cümlelerde geçmesi,
Resim videolar ile zenginlik üretmek,
Resimlere alt etiketi uygulamak,
H taglarını kullanmak,
Mobil uyumlu tasarım kullanmak

Aslında bunlar arama motoru için yaptıklarımız ve benim için 2. bazıları 3,4. planda olan maddeler. O yüzden fazla uzatmak istemiyorum. Asıl odaklanmanız gerekenler sizlere yukarıda bahsettiğim kelimelerdir.

Google’da Üst Sıralara Çıkmak için Site Dışı Çalışmalar

Yapıyorum çalışıyorum, tüm içeriklerim harika ama bir türlü web sitem ilk sıralara çıkmıyor ne yapılması gerekli?

Google sıralama yükseltme çalışmaları ile web sitesi nasıl ilk sırada çıkar?

Site içerisinde her şeyi düzgünce yaptınız fakat bir türlü istediğiniz verime ulaşamıyorsanız bir eksiklik var demektir. O eksikliğimizi bu konumuz ile kapatacağız.

Fakat yukarıda çok sorulan sorulardan bir tanesi olan web sitesi nasıl ilk sırada çıkar dikkatinizi çekmiş olmalı. Arkadaşlar ne yaparsanız yapın kesinlikle garanti 1. sıraya yerleşeceğim diye bir şey yoktur ve kim size bunun garantisini sunuyorsa sizden iş almak için yalan söylüyordur!

Verilecek garanti ilk sayfadır, lütfen ilk sayfa ile ilk sıra kelimesini karıştırmayın çünkü bunu kullanarak laf cambazlığı yapıp iş alan insanları gördüm bu şekilde belirtmek istedim.

Neyse biz burada sonuçta kendimiz yükselmek için bir takım şeyler yapıyoruz. O yüzden anlatıma geçelim.

Burada site dışı seo veya çalışması derken bir çok kişinin aklına backlink satın almak geliyor. Yapmayın! Bu yöntem eskiden işe yarıyordu fakat şuanda almış olduğunuz backlinkler size fayda sağlamamakla birlikte zarar ve spam’a kadar yol açabiliyor.

Site dışı çalışmalar ile Siteyi Google’da üst sıralara çıkarmak için aşağıdaki maddeleri inceleyin.

 • Sosyal medyayı kullanın,
 • Site içi çalışma ile potansiyel site dışı çalışma oluşturun,
 • Doğal olun
 • Yan bloglar ile destekleme yapın

Sosyal Medyayı Kullanın

En büyük reklam mecralarından bir tanesi artık sosyal medyadır. Google’da ilk sayfada çıkmak istiyorsanız sosyal medya üzerinden kendinizi mutlaka tanıtmanız gerekmektedir.

Kendinizi tanıtmak için bir pusula belirleyin hedeflerinizi ortaya koyun fakat asla pes etmeyin. Sosyal medyada yer almak tanınmak başarılamaz bir şey değildir. Fakat zordur emek ister, çalışmak ister.

Unutmayın başaramamak pes etmektir!

İlk etaplarda bazı hatalara düşmeyin! Bunlardan bir tanesi örneğin takipçi satın almak.

Takipçi satın aldığınız vakit bir süreliğine hesabınızda 10 000 20 000 kişi gözükebilir fakat bunun bir faydası olmayacaktır. Neden mi?

Örn: Siz bir Instagram hesabının profiline girdiniz ve 124k takipçisi var gönderilere bakıyorsunu 2 – 3 beğeni 0 yorum.

Bu hesap gerçekten komik durmuyor mu?

Bu gibi şeyler kullanıcıyı sizden uzaklaştıran ve “Bu adam hile ile bu işi yürütüyor inanmam, göz boyuyor” algısı yaratan zararlı çalışmalardır.

Bu hile yerine az ve öz takipçileri yakalamak için onların istediklerini verin. Örneğin;

Kullanıcıların bilmediklerini soru cevap solu ile sosyal medya üzerinden cevaplayın,

Normalde ücretli olarak alabileceği bir hizmeti ona ücretsiz olarak sunun,

Tüm yorumları cevaplayın, hiç bir tanesini cevapsız bırakmayın.

Gelen mesajları mutlaka değerlendirin, analiz yapın,

Güler yüzünüzü hiç eksik etmeyin ve umursamamazlık yapmayın.

Bu ve zamanla sizin görebileceğiniz bir çok pozitif yaklaşım, olumlu derecede sizleri etkileyecektir.

Site içi çalışma ile potansiyel site dışı çalışma oluşturun

Facebook webmaster gruplarında gezerken bi post ile karşılaştım ve bir yorumda bulundum öncelikle post’a aşağıdan bir bakın.

Google sıralama yükseltme

Bu gönderi’den bir nokta yakaladım ve bir yorumda bulundum.

Ekşi’den 150 – 200 TL’ye entry alacağınıza öyle bir içerik paylaşın ki yazarlar içeriğinizi ekşide yayınlasın.

İşte bu lafımla başlığı açıkladığımı sanıyorum. Siz site içi çalışmanızı ne kadar özenle hazırlarsanız, size site dışı olarak o kadar özenli döneceğinden emin olabilirsiniz.

İşte backlink budur! Doğal yöntemler ile oluşan linklemeler kadar fayda sağlayan hiç bir link yapısı yoktur. Sizlerde öyle makaleler oluşturun ki yazılarınız web sitelerinde, sosyal medyalarda paylaşın.

Eğer bu bahsettiğim şekilde çekici makaleler yayınlamak istiyorsanız, seo uyumlu makale adlı yazımı incelemenizi öneririm.

Doğal Olun!

Kendinizi kasmanız için inan ki hiç bir sebep yok. Bu kasıntıdan kastım, bir şeylerin yükselmesi için veya artması için ziyaretçilerinizi yanıltacak hamlelerde bulunmayın.

Siz blogumuz da anlatılan taktikleri uyguladığınız vakit, zamanla gözle görülür ilerlemeler elde edeceksiniz. Dediğim gibi doğallık hedefleriniz arasında mutlaka yer almalıdır.

Bazı kelimeleri yazarken kullanıcılar ile samimiyet kurabilmek doğallık gerektirir. Doğallıkta, Google aramalarda öne çıkmak için size müthiş bir fırsat yaratır.

Yan Bloglar ile Destekleme Yapın

Yaptığınız projeye veya bloga destek olabilmek amacı ile yan bloglar açın yani yan bloglardan kastım ücretsiz olarak sunulan kaliteli bloglardan bahsediyorum bunlar örn:

 • WordPress
 • Blogger
 • Wix
 • LiveJournal
 • Tumblr
 • Weebly

Ücretsiz olarak yukarıda ki ücretsiz blog imkanı sunan web sitelerini ziyaret ederek, bir blog oluşturabilirsiniz. Bunları nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız en iyi 6 ücretsiz blog hizmeti sayfamı inceleyebilirsiniz.

Peki bu bloglar ne işe yarayacak?

ÇOOK ÖNEMLİ!!

Burada vereceğim bilgiler ile doğru bir şekilde ücretsiz blog kullanabileceksiniz. Google’da ilk sayfada çıkmak istiyorsanız İşleyiş şekliniz şu şekilde olmalıdır. Örneğin; Spor ile ilgili bir blog açtınız doğru spor teknikleri hakkında bilgi veriyorsunuz.

Açacağınız yan blogun tek konusu protein tozları ile ilgili olabilir veya zayıflamak olabilir.

2. bir örnek vermek gerekirse tatil ile ilgili bir blog açtınız. Açacağınız yan blogun tek konusu denizde kullanılan araçlar veya en iyi oteller vs.

Daha sonrasında örneğin protein tozlarından en iyi kas yapan protein tozları diye bir sayfa yazdınız. Sayfa içerisinde “X, y protein tozları ile yapmanız gereken en iyi sporları şu linkten inceleyebilirsiniz” diye bir ibare geçirerek blogunuza verdiğiniz link’in hem tıklama oranı yüksek olacak hemde var oluşu kullanıcılara yönelik olacaktır. Google aramalarında çıkmak istiyorum diyorsanız bu taktiği mutlaka kullanmanızı öneririm.

Oranının yüksek olma sebebi ise kullanıcılara yönelik yapılan link vermektir. Yani açtığınız yan bloglarda kesinlikle boş yere linkleme yapmıyor ve abartıya kaçmıyorsunuz. Bu şekilde ilerlemeniz anahtar kelimede yükselme hatta Google’da ilk sayfada çıkmak için size yardımcı olacaktır.

Google’da Üst Sıralara Çıkmak için Kritik Fikirler

Siteyi Google’da üst sıralara çıkartmak için bu bölümde kritik fikirler paylaşacağım. Burada göreceğiniz bilgileri pek bir yerde göremezsiniz o yüzden dikkatlice okuyup, uygulamanızı istiyorum.

Google’da yükselmek için her zaman daha fazla hit ve kullanıcıyı sitede sürüklemek gereklidir. Yani bunun için yapmanız gereken önce ziyaretçiye siteyi gösterebilmek sonra siteyi ziyaret etmesini sağlamak en sonunda da ziyaretçiyi konudan konuya savurmak gereklidir. Bu google sıralama yükseltmek için tek ihtiyacınız olan noktadır.

Bunu yapmanızın sebebi; Çünkü Google böyle istiyor 🙂

Mantığını anlatayım. Öncelikle yeni bir makale yayınladığınız zaman anahtar kelimelerinize ve sayfa kalitenize göre, Google üst sıralara yerleştirir. Örneğin ilk sayfa 6. sıradasınız.

6. sırada olan bir konunun tıklanma oranı %4 siz bu değerden daha az ziyaretçi çekebiliyorsanız demek ki kullanıcılar tarafından faydalı değil ve sıralama kaybedersiniz.

Fakat 6. sıradayken %10’luk bir ziyaretçi toplarsanız Google sitenizin insanlar tarafından kaliteli olduğuna inanarak sizi daha üst seviyelere çıkartacaktır. İlk ölçüm bu şekilde gerçekleşmektedir.

Bir şekilde kullanıcıyı kendinize çektiniz ardından yapmanız gereken makalenizi ziyaretçiye okutabilmek ve site içerisinde dolaştırabilmek. Bu olaya erişebildiğiniz vakit Google’da üst sıralara çıkmak çok basit hale gelecektir.

Anahtar kelimede yükselmek için formülümüz : Göster > Çek > Sürükle

Peki bunu nasıl başaracağım?

Göster

Google’da yükselmek hedefimiz bu.

Yapılan bir yanlıştan bahsederek göster maddemizi açıklıyorum. Google’da üst sıralara çıkmak için anahtar kelime seçimlerini rekabeti yüksek kelimeler ile yapıyoruz. Yani işe hard başlıyoruz. Buda anahtar kelimede yükselmek için zorluk yaratıyor.

Örnek veriyorum :

“Google sıralama yükseltme” kelimesinin aylık aranma hacmi 10 bin – 100 bin olsun siz bu kelimeye odaklandığınız vakit ilk sayfada çıkarak ayda en az 10 bin kişi sayfanızı görüntüler. Fakat çok uğraşır, emek verir ve garanti çıkma ihtimaliniz olmaz.

Birde olaya şöyle bakalım; “Siteyi Google’da üst sıralara çıkarma”,  “google üst sıralara çıkmak ücretsiz”, “google aramalarda öne çıkmak”, “web sitesi nasıl ilk sırada çıkar”, “Google sıralama yükseltme”, “Google’da üst sıralara çıkmak için program” Aylık aratmaları 1000 – 10 bin olsun.

Siz bu şekilde 10 ile 20 adet anahtar kelime bularak rekabeti az kelimelere odaklanırsanız hem Google’da çıkma ihtimaliniz daha yüksek olur hemde alacağınız ziyaretçi sayısı o rekabeti yüksek olan kelime ile eşit değerde olur.

Bu taktiği uygularken sanmayın ki önemli anahtar kelimeyi boşladık. Tam tersine toplayacağınız basit kelimelerde ki ziyaretçiler ile asıl anahtar kelimeniz ile de yükselmeler göstereceksiniz. Çünkü sayfanız ziyaretçi çekiyor.

Tüm bunların oluşması sonucunda en az 10bin + 10bin toplamda sayfanızın en az gösterim oranı 20 bin olacaktır.

Bu hamlemiz ile ziyaretçilere sitemizi gösterdik olduk. Ziyaret alabilmek içinde çek taktiğimizi uygulayacağız.

Çek

Google aramalarda öne çıkmak için ilk hamlemizi yaptık ve yükseldik yani artık siteye tıklama potansiyeli olan kişilere sayfamızı gösterdik. Peki ziyaretçileri nasıl yakalayacağız?

Burada insan algısını kullanacağız. Yani Google’da ilk sayfa sonuçları arasından kendimizi insan algısına göre belli ederek kişiyi yakalamamız gerekmekte.

Yapmamız gereken çarpıcı bir başlık ve açıklama kullanmak. Yani sitenin meta taglarından title ve description taglarının doğru kullanılması siteye ziyaretçi çekmekte büyük rol oynamaktadır.

Mesela, ben bu sayfa için sadece “Google’da yükselmek” başlığını kullansaydım pasif kalacaktı ama “Google’da İlk Sayfada Çıkmak | 1. Sayfa %100 Garantili” diyerek potansiyel ziyaretçilere;

“İlk” kelimesini kullanarak bir algı yarattım daha sonrasında, “1. sayfa” ile bu algıyı kuvvetlendirdim, ardından %100 ve birde Garanti vererek bir çekicilik yaratmaya çalıştım.

Bu şekilde kullanarak Google’da yükselmek kelimesini veya benzerini kullanan kişilerden daha üst sıralarda yer aldım.

Sürükle

Sürüklemek anahtar kelimede yükselmek için önemli bir faktördür. Google aramalarında çıkmak istiyorum diyorsanız makaleniz kesinlikle okunabilir, sıkmaması ve diğer makaleler ile bağlantısı olması gerekmektedir.

 • Ziyaretçiyi sıkmadan makalenizi okutabilmek için öncelikle kendi sektörünüzde yazmanız gerekmektedir.
 • Yazarken rakip makalelerinizin yorumlarını mutlaka okuyun. İnsanların neler düşündüğünü, en iyi rakip makalelerin yorumlarını inceleyerek algılayabilirsiniz.
 • Makaleleriniz de ilgili olan diğer makalelere yol gösterimi yapın ve diğer sayfalarınızın gezinilmesini sağlayın.
 • Piyasada değeri olan bir hizmeti ziyaretçilerinize ücretsiz sunarak onların gönüllerini kazanın.
 • Hediyeler verin.
 • Ziyaretçilerinize canlı olarak yardımcı olun.

NOT: Google’da üst sıralara çıkmak istiyorsanız makale konusu çıkartmadan önce eski makalelerinizi inceleyin. Daha sonra eski makaleleriniz üzerinden yeni makalenize linklemeler yapın.

Google Sıralama Yükseltmek için Yapmamanız Gerekenler

“Google aramalarında çıkmak istiyorum” diyorsanız bu kısımda en az yapmanız gerekenler bölümü kadar değerlidir.

Öncelikle şuna dikkat etmelisiniz!

Her gördüğünüz yazıya, söylentiye kesinlikle inanmayın!

Anahtar kelimede yükselmek, Google’da ilk sayfada çıkmak, Google sıralama yükseltme vs. başlıklı dijital ortamda bir çok içerik mevcut veya birisi gelip Google’da üst sıralara çıkmak hatta Google’da birinci sırada çıkmak için şunları şunları yapmalısın dedi.

Okuduklarınız veya duyduklarınız ile mantığınız arasında bir doğru orantı kurun. Google’ı bir insan beyni olarak düşünün ve bu işi yaparsam gerçekten zekaya uygun mu hareket ederim yoksa zekayı kandırmaya çalışmış mı olurum?

Google’ın sahibi siz olsaydınız Google’da yükselmek için şartlarınız neler olurdu bu soruyuı cevaplayarak işlem yapın.

Örnek vermek gerekirse bir çok sitede, backlink alın denilir. Satın almak kandırmaya girer ve bunu Google algılar. Örneğin bir kadın web siteniz olsun aldığınız backlink ise web sitesi nasıl ilk sırada çıkar konulu olsun.

Sizce bir kadın sitesinin bu blog üzerinde ne işi olabilir? Bu durum bizim zekamıza ters düşüyorsa emin olun Google bunu fark edecektir.

Doğal olarak kadın sitesinden aldığınız backlink bilgi amaçlı olacağından dolayı size olumlu olarak yansıyacaktır.

İkinci bir durum ise sürekli sitenizi güncel tutun kavramıdır. Güncel tutmak tabi ki faydalı ama nasıl bir güncellik olduğu da önemlidir.

Mesela 2 ayrı, aynı konuda bloglar düşünün. Bir tanesi her gün 300 – 400 kelimelik yazı girişi yapıyor. Diğeri ise konu araştırması yaparak, inceleyerek haftada 1 içerik girişi yapıyor kelime sayısı 2000’e ulaşıyor.

Bunların ikisi de güncel fakat hangisi yararlı diyecek olursanız tabi ki haftada 1 yazı ile detaylı içerik hazırlanması Google sıralama yükseltme açışından daha iyi olacaktır.

Genel olarak yapılan ise her gün 300 400 kelime ile içerik üretmek.

Peki neden haftada bir içerik daha faydalıdır?

İlk başlarda da belirtmiş olduğum gibi mantık olarak düşünürseniz araştırılıp 1 hafta boyunca yazılan yazı mı sizin için daha faydalı olur, 1 günde yazılan makalemi ?

Hatta yazdığınız o günlük içerikler muhtemelen kullanıcı odaklı olmayacağından ötürü boş sayfa olarak algılanacak, ziyaretçi almayacak buda sizin sitenizi değersiz hale getirecektir. Hatta dahada ilerisi sitenizi spam’a düşürerek arama listesinden çıkartacaktır.

Yukarıdakilere bakarsanız, her gün boş içerik atmamanız gerektiğini mantıklı bir şekilde anlayabilirsiniz.

Bunların haricinde;

 • Farklı sayfalara girip yorum atayım da link kazanayım derdine düşmeyin.
 • Forumlarda satılan seo çalışması adı altında satılan paketlerden uzak durun.
 • Makaleleri başkalarına yazdırmayın. Kesinlikle siz yazın ki içinize sinsin ve ne yaptığınızı bilin.
 • Hit artırmak için yazılımlar kullanmayın.
 • Siteyi açar açmaz sağda solda paylaşmayın. Bırakın biraz kendine gelsin.
 • Siteyi tanıtım yazıları ile doldurmayın. Bunlar boş içeriklerdir.
 • Tanıtım yazısı alacaksanız ana konseptin dışına çıkmayın
 • Tanıtım yazılarının içeriğini siz belirleyin. Kullanıcılarınızı en iyi siz tanıyorsunuz!
 • Verdiğiniz linkler reklam diye bağırmasın. Reklam ziyaretçiyi olumsuz etkiler.

Uyarı  Google’da üst sıralara çıkmak için program aramayın 🙂

 

2 Yorum Yapıldı. "Google’da Üst Sıralara Çıkmak | 1. Sayfa %100 Garantili"

Yorum Yap!