21 Nisan 2019

Blogdan Para Kazanmak | Yeni 2019 Fikirleri

Blogdan para kazanmak! Evet, blog açmanın en cezbedici yönü tabi ki blogdan para kazanmak. Bir emek veriyorsun uğraşıyorsun ve blog yazarak para kazanmak istiyorsun fakat bir fikrin bulunmuyor mu?

O halde blog yazarak para kazanmak istiyorsanız aşağıda anlatmış olduğum taktikleri uygulayarak sizde ayda tam zamanlı işinizden daha fazla gelir elde edebilirsiniz.

Blogdan para kazanmak adlı konumuza geçmeden öncede blog açmayı bilmiyorsanız, blog nasıl açılır? adlı makalemizi inceleyerek detaylı bilgiler elde edebilirsiniz.

Bazılarına hayal gelebilir, blogdan gelir elde edilir mi? Gelir elde edilse bile blogdan ek gelir ancak çıkar. Gibi laflar duyabilirsiniz. Blogdan para kazanmak istiyorsanız tüm lafları unutun ve aşağıda ki dediklerime odaklanın.

Bir css yoksunu arkadaşın anlattığı gibi öyle tam zamanlı işinizi bırakın, büyük hayallere kapılın, işinizi bırakın bu işe yönelin demiyorum.

Bu şekilde ilerleyerek risk almış olursunuz ve yeterli bilgiye sahip olmamanız doğrultusunda blogdan para kazanmak yerine zarara uğramış olursunuz.

İnsanlara Blogadan para kazanmak için şunları yap milyarlar kazanacaksın, çalışmana gerek yok hemde ayda 100.000 – 200.000 gibi rakamlar göreceksin demek saçmalıktan başka bir şey değil.

Kazanırsın fakat ekip işi gereklidir.

Yani insanlara bu kadar boş umut vermenin bi anlamı yok bakın bu gibi yazıların hepsi kazanç oyunlarıdır. İnsanları sayfaya çekebilmek için yazılmış kelime oyunlarıdır.

Sizi mutlu eder, umut verir onu dinleyerek bir şeylere kalkışırsın fakat henüz işin başındaysan, tökezler ve elindekinden de olursun bu yüzden yazıları okurken iyice bir araştırmasını yapın daha sonrasında kendinize bir yol belirleyin ve size zarar vermeden bu yolu uygulayın.

Aksi taktirde kimsenin, lafı ile bu konuda riske girmeyin. Çünkü blogdan para kazanmak birden bire olacak bir iş değil. Aksi taktirde yıllar gerektirebilecek bir olay.

Aşağıda ki bilgileri inceleyip uygularsanız zaman ile ayda 5 000 ila 10 000 tl arasında blogdan para kazanmak mümkündür.

Hangi tür bloglar para kazandırır?

Bu sorunun cevabı tamamen sizde saklıdır. İnternet ortamında gezi bloğu açın, yemek bloğu açın, kadın bloğu açın gibi en iyi kazandıran şeklinde açılan başlıklara inanmayın.

Zaten işin içinde olan kişiler bu blogları açmış ve belirli bir yere gelmişler siz hiç bir bilgiye sahip olmadan onlarla yarışmak yerine (yarışmanız neredeyse imkansız) kendi meslek veya ilgi alanınız içinde yazmanız size en çok kazandıracak blog olacaktır.

Blog yazarak para kazanmak istiyorsanız, mesleğinizin dışına çıkmanızı kesinlikle önermiyorum.

Açılan blogların ortalama %80 i meslek veya ilgi alanı dışında, bloğun açılma tarihi ile birlikte öğrenilerek yazılan yazılardan oluşması sebebi ile kapatılmış başarıya ulaşamamıştır.

Size bunun kanıtını en iyi şekilde sunayım. yemeksepeti.com a bakarsanız bir blog açtılar.

Koskoca yemek sepeti gene yemek üzerine tariflerin paylaşıldığı yemek.com’u satın alarak aktif hale getirdi. Neden bu adamlar motor.com’u veya gemi.com’u almadılar?

Başarısız olacaklarından değil fakat yemek ile ilgili daha rahat ilerleyebilecekleri için bu yönde hareket ettiler. Mesela yemeksepeti.com’a yemek.com’un logosunu koyarak orada bir reklam yaptılar.

Motor.com’u almış olsalardı yemek sitesine tabi ki motoru koyamayacaklar ve daha fazla uğraşacaklardı.

Onlar bile kendi alanı dışına çıkmazken biz neden kendi alanımız dışına çıkalım veya neden mesleğimizin dışına çıkalım ki en iyi bilgileri zaten meseleğimiz üzerinden verebiliriz.

Çünkü bu işin okulunu okuyup tecrübeler edindik. Bu tecrübelerinizi sunarak en çok geliri elde edebilirsiniz.

Blog yazarak nasıl para kazanabilirim?

Blogdan para kazanmanın birden fazla yolu vardır. Bunlardan bir veya birden fazlasını seçerek blogdan kazanç sağlayabilirsiniz.

Blog denilince akla ilk olarak adsense gelir fakat bloggerların bazıları adsense kullanmazlar nedeni ise Adsense’in Türkiye’ye verdiği değerdir. Bunun dışında blogdan para kazanmak için bir çok yol vardır gelin inceleyelim.

Şimdi biraz nasıl para kazanacağınızı inceleyelim.

Adsense’den blog yazarak para kazanmak

Adsense ile blogdan para kazanmak mümkün hatta güzel rakamlar elde edebilirsiniz. Fakat hedefiniz Türkçe içerik yönünde ise kazancınız maalesef düşük olacaktır.

Adsense ile blogdan para kazanmak istiyorsanız yabancı içeriklere yönelmeniz kat kat daha fazla gelir sağlayacaktır.

Adsense ile nasıl para kazanacağım diye soracak olursanız;

 • Öncelikle google üzerinden adsense’e başvuru yapmanız gerekiyor. Başvuru sürecini tamamladıktan sonra hesabımız aktif olacaktır.
 • Size sunulan reklam biçimlerini inceleyerek size en uygun reklam stilini seçin.
 • Almış olduğunuz kodları bloğunuzda ilgili yerlere yapıştırın.

En kaba özetle yapmanız gereken işlemler bunlardır. Daha sonrasında seçmiş olduğunuz konuya göre reklamlar alacaksınız.

Reklamlar ile blogdan ne kadar kazanılır ?

Sorunun net bir cevabı olamaz çünkü seçeceğiniz konu ile doğru orantılı olarak kazancınız belirlenebilir hatta sizin almış olduğunuz ziyaretçiye göre geliriniz de artacaktır.

Ziyaretçileri nasıl artıracağım diye düşünüyorsanız; Google’da üst sıralara çıkmak adlı makalemi inceleyebilirsiniz.

Adsense size gösterim başına ve tık başına da ücretler ödemektedir. Kayıt olup panele baktığınız da BGBG bölümünü görebilirsiniz. Burada ki değer Örneğin 10 TL olsun.

Yani sizin kazancınız Bin Gösterim Başına 10 TL’dir. Sitenizi ziyaret edip reklamları gören her bin kişiden 10 TL kazancaksınız.

Bin kişi size yüksek rakam gibi gelebilir fakat günde 10 bin 20 bin ve daha fazla ziyaret alan bloglar mevcut.

Şöyle bir hesap yapmayın ;  Bloğuma 10 bin kişi girse 1000 kişi de 10 TL kazansam  günde 100 TL ayda 3000 TL kazanırım.

Hesaplama tamamen yanlıştır çünkü işin kesintileri ve iniş çıkışları mevcuttur. Siz 3 bin hesaplarsınız 4 kazanır veya 2 kazanırsınız. Ama mutlaka bir kazanç elde edersiniz.

Birazda kanıtlara bakalım;

Blogdan Para Kazanmak

Adsense kazanç | Blogdan Para Kazanmak

Bazı abartı kanıtlarda var fakat ilk başlarda ortalama elde edebileceğiniz gelirlerin görüntüsünü atmak istedim. Zamanla blogdan para kazanmak için çalışmalar yaparak rakamı artırabilirsiniz.

Tanıtım Yazısı | Blogdan para kazanmak

Tanıtım yazısı ile gelir elde etmekte bir blogdan para kazanma yöntemidir. Blog yazarak para kazanmak istiyorsunuz fakat işi yaparken sitenize zararda vermemeniz gerekmektedir. Hem para kazanıp hem kullanıcılara yarar sağlamalısınız.

Bundan bahsetmemdeki amaç tanıtım yazılarının bloğunuza zarar verebileceğidir. Yani şöyle bahsedelim;

 • Örneğin sizin tatil üzerine bir blogunuz var ve sürekli tanıtım yazıları alarak siteye yüklüyorsunuz. Yani blogunuzdan başka sayfalara bariz belli olan linklemeler çıkıyorsunuz. Bu durum sitenize zarar verecektir.
 • Bunun haricinde konunuz ile alakalı olmayan sayfalar sitenize büyük zararlar verebilir hatta spam ile sonuçlanabilmektedir. Yani tatil blogunuza kombi servisi makalesi girmeniz sitenize zarar verecektir.

Peki neden zarar versin?

Şöyle düşünelim ve Google’ın mantığını anlayalım. Siz tatil yapmak istiyorsunuz bir bloğa girdiniz sağ tarafta gideceğiniz yerler ile ilgili bilgiler yazıyor ve aralarından bir taneside kombi servisi ile ilgili yazı.

Bu yazıya tıklamazsınız değil mi? Evet Google tamda buna bakar sitenizde eğer o aldığınız tanıtım yazısına ziyaretçi gelmiyorsa sayfayı boş olarak görür ve bu sitenin geneline etki eder.

Doğru şekilde tanıtım yazısı nasıl alınır?

Blog yazarak para kazanmak istiyorsanız işi usulüne göre yapmanız gerekmektedir. Yani aldığınız tanıtım yazılarını kullanıcılar kesinlikle tanıtım yazısı dememelidir ve kullanıcıları asla aldatmamalısınız.

Biraz kafanız karışmış olabilir, fakat şöyle örnekle açıklamak istiyorum. Blogdan para kazanmak istiyorsanız (tanıtım yazısı ile) kritik noktası şudur:

Örneğin siz tatil sitesinde kombi servisi yazısı paylaşırsanız, bariz tanıtım yazısıdır ve ziyaretçi almaz.

Başka bir örnek ise Eren Oteli Antalya’daki en kaliteli otel olsun. Siz otel ile bağlantı kurup Antalya’dan günlük ziyaretçilerin istatistiklerini göndererek belli bir ücret karşılığında doğru bilgiler ile tanıtımını yaparsanız, sitenize Antalya tatili için gelen kullanıcılar, bir yerde kalması gerekeceği için yüksek ihtimal ile tanıtımını yaptığınız yazıyı da inceleyeceklerdir.

Tanıtım yazısı için görüşürken de olayı yukarıda anlattığım gibi süsleyerek anlatmanız işi almanızı sağlayacaktır.

Makaledeki anlatım ile tanıtım yazısı yayınlayarak ne kazandınız?

 • Boş olmayan sayfa,
 • Kullanıcı faydası için yazılmış sayfa,
 • Alacağı hitler ile site geneline etki edebilecek sayfa,
 • Para kazandıran sayfa

Şimdi hak veriyorsunuz değil mi? Doğru tanıtım yazısı almak için sizde bu yöntemi kullanmalısınız. Bunların haricinde eğer tanıtım yazısı satamıyorsanız;

Blogların tanıtım yazıları bölümlerine kendi konunuza açabilirsiniz.

Blog yazarak para kazanmak | R10 Tanıtım Yazısı

Yukarıda r10 üzerinden tanıtım yazısı satışları mevcuttur sizde aşağıdan bir forum seçerek tanıtım yazısı ilanı verebilirsiniz.

r10.net , wmaraci.com , iyinet.com

İlan sonrası bir sürü farklı sektörden teklif gelebilir, kesinlikle gelen teklifleri kabul etmeyin seçici olun ve kullanıcılarınıza fayda sağlayabilecek tanıtım yazılarını tercih etmeye özen gösterin.

Hem siz blogdan para kazanın hemde kullanıcılarınız verdiğiniz bilgi ile kazansın.

Reklamlar alarak blogdan para kazanmak

Blog yazarak para kazanmak istiyorsanız başka bir yöntemi ise banner veya sidebar reklamlarıdır. Blogdan para kazanmak için bir firma veya kişi ile anlaşmanız doğrultusunda logunuzun yanını veya sidebar kısmını kullanabilirsiniz.

Örnek logo yanı reklam alanı

logo yanı reklam alanı

Logo yanı reklam alanı | Blogdan Para Kazanmak

Yukarıda ki görseli illaki bir blogda veya bir websitesinde görmüş olmalısınız. Bu kısıma adsense reklamları veya aylık belli bir ücret ile belirlediğiniz reklamları alabilirsiniz. Görsel belli bir ücret karşılığında alınmış reklamdır.

Bunun haricinde sidebar kısmına reklamlar alabilirsiniz sidebar; blogunuzda sağ veya sol tarafta belirli konuların, arama kutusunun, popüler yazılar gibi önemli konuların yer aldığı bölümdür. Aşağıda ki resimde örnek mevcuttur.

Sidebar Reklam Alanı

Sidebar Reklam Alanı | Blogdan Para Kazanmak

Çekilişler yaparak blogdan para kazanmak

Bir diğer yöntem ise çekilişler ile para kazanabilirsiniz. Nasıl mı?

Hem hediye vereceğim hemde para kazanacağım. Ne kadar güzel değil mi? Hemen anlatalım.

Örneğin bloğunuzda çekiliş ile 3 kişiye 1 yıllık hosting ve domain hediye ediyorsunuz. Veya bir flash disk.

Hediye ettiğiniz marka ile görüşerek hit bilgilerinizi, daha önce çekiliş yaptıysanız katılım oranını ileterek firmanın ürününü sunacağınızı belirteceksiniz.

Bu ürünü sunmanız karşılığında bir bedel talep edeceksiniz.

Firma eğer size bu konuda destek olursa yapacağınız çekiliş ile belirlediğiniz hediyeleri kullanıcılarınıza vererek bir reklam sağlayacaksınız.

Bu sayede hem blogunuzda bir aktiflik olacak hemde ürünlerini hediye ettiğiniz markanın reklamını yapmış olacaksınız.

Hem kullanıcı sevinecek, hem siz, hemde firma reklamı ile daha da büyüyecektir.

Bu şekilde ürün sağlacak firmaları forumlardan rahat bulursunuz. Örneğin bir hosting hediye edecekseniz r10, wmaraci gibi forumlara girip hosting bölümlerinden satıcıları ile iletişime geçebilirsiniz.

Emin olun onlarda reklamlarını yapabilmek için bu işe atlayacaklar. Yeter ki sizin hitleriniz tatmin edici seviyelerde olsun.

Satış ortaklığı ile blogdan para kazanmak

Güzel gelirler elde edebileceğiniz, başka bir yöntem ise bloğunuz üzerinden satış yaparak para kazanmanızdır. Bu kısımda blog ismi belirtmeden örnek üzerine sunacağım. Satış ortaklığı sunan bir çok firma mevcut örneğin bayanlar için, makyaj konusunu ele alarak bir iş tanımı yaparsak;

Göz farı satışı yapın ve satış başına yüzde 5’lik bir komisyon alın.

Makyaj buloğunuzda “En doğru far nasıl ve hangi marka ile çekilir” adlı bir yazı yazın fakat anlaştığınız firmanın ürünleri kesinlikle kullanıcılarınızı yanılmasın! Çünkü sizin referansınız ile bu ürünleri satın alacaklar.

Makalenizde farın doğru olarak nasıl çekileceğini anlatın ardından kullanmakta olduğunuz farın markasından bahsedin ve satışını sağladığınız yerin linkini vererek kullanıcılarınızın satın alma  yolunu açın.

Belli bir kitleye sahip olduktan sonra günde 10 satış yapmanız halinde 200 liralık bir ürünü %5 komisyon ile satmanız durumunda sadece bu yöntem ile günde 100 TL aylık ile 3000 TL gelir elde etmiş olursunuz.

Bu rakamları gizlilik sebebi ile burada paylaşamadığım bir çok blog mevcut fakat kullandıkları tamamen bu yöntemdir.

Bu tür satış ortaklığı veren firmaları bu linkten bulabilirsiniz.

Linkte aklınıza gelebilecek bir çok ürünün satış ortaklığı bulunmaktadır. Örneğin : gümüş, ayakkabı, giyim, çanta, web sitesi vs. hata replika ürünlerin satış ortaklığı bile linkte yer almaktadır.

Viral reklam ile blogdan para kazanmak

Eğer video çekmeyi seviyorsanız, bloğunuzda video bölümü yer alıyorsa bu yöntemi mutlaka denemeniz gerekli mesela aşağıda ki videonun başlığını ve içeriğini inceleyin.

Videoya ilk bakıldığı zaman ana teması gelin kaynana ilişkisi. Daha sonra gelinin kaynanasının numarasını ortaya çıkartması.

Videoya bakınca gelin orada ki ortamda kaynanasını rezil edecekmiş gibi duruyor. Anladıklarımız bunlar değil mi?

Video bu algıyı verdiği için, izlenme olasılığı yüksek seviyelere çıkmış oluyor. Daha sonrasında video açıldığı zaman sebzelerin tazeliğinden, zamanında alınmasından söz ediliyor ardından gelin mutfağa giderek kaynanasının bu yiyecekleri superfresh alarak yaptığını sadece gösteriyor.

Bizim algımız ile tamamen ters düşen ve superfresh reklamının yapıldığı bir videodur. Sonuç olarak ilk algı ile bu videoyu izledik ve o reklamı gördük.

Markalarda bu şekilde sizden viral reklam talep edebilir. Tek bir video ile 700 – 800 TL alan bloggerlar mevcuttur.

Viral haricinde çekmiş olduğunuz videoda bir markanın t-shirt’ünü üstünüzde taşımanız durumunda gelir elde etmeniz mümkündür.

Olaya baktığınız firmalar şöyle düşünüyor. Video 30 dk’lık olduğunu farz edersek bu videoyu kullanıcılar severek izliyor. Severek izledikleri için tamamını izleyecekler ve benim reklamım 30 dk boyunca onların sürekli karşısında olacak.

Bu yüzden bu yöntemede yönelerek tek bir video ile 1000 TL gibi rakamlar elde etmeniz mümkün olacaktır.

Blogdan ne zaman para kazanmaya başlamalıyım?

Blogdan para kazanmak istiyorsanız sabırlı olmalısınız. Yeni açmış olduğunuz blogdan para kazanma çabalarına girişmeyin, bu tür girişimler bloğunuza zarar verecektir.

Mantıklı düşünürseniz, hit değerleri düşük olan bir blog için kimse para harcamaz bunun yanı sıra adsense düşünebilirsiniz. Aynı şekilde hit olmayacağı için gösterim başı ve tık başı ücretler hiç yok denecek kadar az olacaktır.

En az 6 ay – 1 sene havaya konuşun. Kimse yazılarınızı okumasın. Ama siz bunları problem etmeden yolunuza devam ederseniz çok iyi kazançlar elde edebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken sadece belirlediğiniz amaç uğruna yılmadan, pes etmeden ve zevk alarak bu işi yapmanızdır. Daha öncesinde denemiş olabilirsiniz. Bu sizi asla yıldırmasın.

Örneğin Mark Zuckerberg facebook’u kurana kadar kaç tane projede başarısız olduğunu biliyor muydunuz? Şimdi Instagram ve Whatsaap’da onun.

Yada yaşınızı mı problem ediyorsunuz? Benden geçti mi diyorsunuz. Hayır asla bu tür algılara kapılmayın Çünkü;

 • Stan Lee Marvel’i yarattığında 39 yaşındaydı.
 • Ford, 1908 yılında Model T’yi yaptığında 45 yaşındaydı.
 • Julia Child 1961 yılında çıkardığı yemek kitabı ile 50 yaşında ünlü bir şef oldu.

Bu ve daha bir çok örnek yaşın önünüzde bir engel olmadığını göstermektedir.

Yorum Yap!